A magyar vállalkozások kedvezőbbnek és biztosabbnak ítélik meg aktuális üzleti helyzetüket, mint fél évvel ezelőtt, és várakozásaik is tovább javultak – mondta Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke a kamara gazdaságkutató intézetének legújabb felmérését ismertetve.
A felmérés eredményeként kalkulált konjunktúra mutató értéke 3557 vállalati vezető válasza alapján az áprilisi plusz 42 pontról októberre plusz 45 pontra nőtt. Az index a második legmagasabb érték a kutatás kezdete, 1998 óta.
A bizonytalansági mutató értéke 47 pontra csökkent. Ez utóbbi arra utal, hogy a korábbiakhoz képest gyakorlatilag nem enyhültek a különbségek a vállalkozások helyzetértékeléseit tekintve. A konjunktúra mutató értéke az április adatfelvételhez képest jelentősen, 11 ponttal nőtt a kereskedelmi cégek (51 pont) esetében, és kis mértékben, 3 ponttal javult az ipari cégeknél (53 pont).
Az építőipar terén tevékenykedő vállalkozások (28 pont) esetében viszont jelentős, 9 pontos csökkenés következett be az az előző adatfelvételhez képest.
A cégeket tulajdonszerkezetük alapján vizsgálva megállapítható, hogy a leginkább pozitív kilátásokat a döntően külföldi tulajdonban lévő vállalkozások fogalmaznak meg (61 pont), de a kizárólag magyar tulajdonú vállalatok is bizakodóbbak, mint áprilisban voltak (38 pont).
A többségében hazai kézben lévő cégek konjunkturális helyzete kevésbé kedvezően alakul (28 pont). Az exportáló vállalatok optimistábbak (döntően külföldre termelők körében a mutató 55 pontot, az árbevételüket kisebb részt külföldön bonyolító cégek esetében pedig 53 pontot ért el), mint a kizárólag belpiacokra termelő cégek (körükben a mutató értéke 33 pont).
A cégek méretét tekintve látható, hogy a nagyobb vállalatok várakozásai kedvezőbbek: míg a konjunktúra mutató értéke a 9 fősnél kisebb vállalatok körében 6 pont, addig a 10-49 fős kategóriában 33 pont, az 50-249 fős csoportban 49 pont, a legnagyobb, 250 főnél nagyobb létszámmal működő cégek esetében pedig 57 pont.