Home Álláshely Mire kell figyelni a munkaszerződés megkötésekor?

Mire kell figyelni a munkaszerződés megkötésekor?

0
Mire kell figyelni a munkaszerződés megkötésekor?

Mire figyeljünk, ha már túl vagyunk az állásinterjúkon, és a kiválasztási folyamat végén elénk teszik a munkaszerződésünket?

A munkaszerződés a munkáltató és munkavállaló között létrejött kölcsönös írásbeli megállapodás, ez a munkaviszony alapja.

A Munka Törvénykönyve szerint a munkaszerződés kötelező elemei a felek azonosító adatai, a konkrét munkaköri feladatok, valamint az alapbér. A munkaviszony kizárólag ezek rögzítése után jöhet létre.

Az első és a legfontosabb jó tanács: ne sajnáljuk az időt, olvassuk végig figyelmesen a szerződést.

A munkaköri leírás a munkaszerződés leghosszabb része. Tartalmaznia kell minden olyan feladatot, amely a munkavégzés során előfordulhat. A munkavállalónak és a munkáltatónak egyaránt érdeke, hogy ezekkel tisztában legyen. Ha valami nem kerül bele a munkaköri leírásba, akkor a munkavállalónak jogában áll megtagadni a rá kirótt munka elvégzését. A munkaköri leírást tanulmányozzuk végig, és győződjünk meg arról, hogy minden pontját el tudjuk fogadni. A felületes átfutás már csak azért sem ajánlott, mivel a munkaviszony megszűnését vonhatja maga után, ha a munkaszerződés megkötése után derül ki, hogy valamivel nem értünk egyet. Aláírás előtt még van lehetőségünk panaszt tenni, ha kell, éljünk vele!

A munkaszerződésben szereplő bér mindig bruttó értékben van feltüntetve, így még mielőtt beleegyezünk a feltételekbe, tájékozódjunk a ránk vonatkozó adózási kötelezettségekről. Ennek a megállapítása nem a munkáltató feladata, így a szerződés megkötésekor sem tudnak konkrét információval szolgálni a hr-es kollégák, hogy mennyi lesz a nettó jövedelmünk. Ebben segítségünkre lehetnek az interneten található bérkalkulátorok, amelyek a bruttó bér alapján percek alatt meghatározzák adózás utáni jövedelmünket.

A nettó bérösszeg mellett vizsgáljuk meg, milyen egyéb – például cafetéria – juttatásaink vannak. A cafeteria keretén belül kaphatunk Erzsébet utalványt, iskolakezdési támogatást, munkahelyi étkeztetést, utazási támogatást stb. Vegyük figyelembe, hogy a cafeteria nem bérkiegészítés és nem is helyettesíti a bért, hanem – ha van, akkor – bértől független jogosultság. 

Az Álláshely rovat szakmai támogatója az Álláshely portál.