Home Gazdaság Mintegy 2,5 milliárd euró értékű magyarországi ingatlanfejlesztést mutatnak be a MIPIM-en

Mintegy 2,5 milliárd euró értékű magyarországi ingatlanfejlesztést mutatnak be a MIPIM-en

0
Mintegy 2,5 milliárd euró értékű magyarországi ingatlanfejlesztést mutatnak be a MIPIM-en
Budapest, 2024. február 21. Joó István, a Nemzeti Befektetési Ügynökség (HIPA) vezérigazgatója, a Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) befektetésösztönzésért és kiemelt magyarországi nagybefektetések megvalósításáért felelõs kormánybiztosa beszél a világ legjelentõsebb ingatlanszakmai kiállításán való részvételrõl tartott sajtótájékoztatón a Néprajzi Múzeum Liget Budapest Látogató Központban 2024. február 21-én. Nagyságrendileg 2,5 milliárd euró értékû magyarországi fejlesztést mutatnak be a cannes-i kiállításon, a MIPIM-en. MTI/Koszticsák Szilárd

Mintegy 2,5 milliárd euró értékű magyarországi fejlesztést mutatnak be a világ legjelentősebb ingatlanszakmai kiállításán, a MIPIM-en március 12-15. között Cannes-ban – közölte az Ingatlanfejlesztői Kerekasztal Egyesület (IFK) elnöke.

Takács Ernő elmondta: az ingatlanbefektetések és a magánberuházók szempontjából a legfontosabb nemzetközi szakmai rendezvényen tavaly 22 500 látogató vett részt, köztük 6500 ingatlanbefektető, amelyek több ezermilliárd eurónyi befektetési vagyon felett rendelkeznek. Az idei MIPIM-en várhatóan a látogatószám és a szakmai részvétel is tovább emelkedik: több mint 80 ország 2400 kiállítója és több mint 20 ezer szakmai látogató vesz majd részt.

A Magyarország-standot, amely a magyarországi beruházások népszerűsítésére, a fejlesztési irányok ismertetésére szolgál, a Nemzeti Befektetési Ügynökség (HIPA) és az IFK közösen alakította ki. A HIPA mellett három vezető ipari, logisztikai fejlesztő – a HelloParks, az Infogroup és a WING Industrial – adja majd a Magyarország-stand fő attrakcióját, a stand szakmai partnere az ATENOR, a Gránit Alapkezelő Zrt. és a világ vezető ingatlantanácsadó vállalata, a CBRE. A rendezvényen bemutatkozik Debrecen, Békéscsaba és Kaposvár is.

A kormányzati fejlesztések és magánberuházások bemutatásának célja, hogy megalapozza a külföldi működőtőke-beáramlás (FDI) további bővülését, és hozzájáruljon Magyarország tőkevonzó képességének erősítéséhez a befektetésekért folyó globális versenyben.

A Magyarország-standon az ipari, logisztikai projektek kerülnek a fókuszba. Tavaly ez volt a legsikeresebb ingatlanpiaci szegmens, amely továbbra is lendületesen fejlődik: az idén több mint 600 ezer négyzetméter bérraktár épül, amelynek több mint a fele már előbérlettel, bérleti szerződésekkel lefedett.

Az IFK elnöke a 2023-as évet tekintve a kiemelkedően teljesítő területek közé sorolta az ipari ingatlanok piacát, ahol tavaly az éves kereslet volumene elérte a 867 ezer négyzetmétert, ami 2 százalékkal megelőzi a 2022-es, az eddigi rekord évet.

A teljes országos modern ipari, logisztikai állomány tavaly 5 millió négyzetméter fölé emelkedett, amelyből a fővárosban és környékén található 3,5 millió, míg a regionális hazai állomány 1,6 millió négyzetméter.

Kitért az irodapiacra is, ahol megtorpanás volt tavaly nem csak a régióban, de globálisan is: csökkent az irodák iránti kereslet mind felhasználói, mind fejlesztői oldalról. A hazai piacon a legerősebb aktivitást az államigazgatás költözése jelenti, de zajlik néhány nagy városközpont-fejlesztés is, ami az irodapiac kilátásait javítja.

Takács Ernő szerint kiugrás előtt állnak a hotelfejlesztések is, köszönhetően a turizmus jó teljesítményének. A nemzetközi hotelüzemeltetők érezhetően keresik a budapesti beszállási lehetőségeket. Magyarország pedig kifejezetten jó célpontja a magas minőségű, 4-5 csillagos hotelfejlesztéseknek.

A makrogazdasági körülmények javulásának köszönhetően az ingatlanbefektetési tranzakciós volumen, amely tavaly félmilliárd eurót tett ki, az idén akár meg is duplázódhat, ha például a finanszírozási kamatkörnyezet kedvezően alakul.

Takács Ernő úgy fogalmazott: „minden idők legnagyobb beruházási rekordját érte el Magyarország, az FDI beáramlása pedig ösztönzően hat a professzionális ingatlanfejlesztők tevékenységére és kiemelt nemzetközi figyelmet vonz hazánkra a befektetők részéről is”.

Joó István, a HIPA vezérigazgatója, a Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) befektetésösztönzésért és kiemelt magyarországi nagybefektetések megvalósításáért felelős kormánybiztosa elmondta, hogy már 8. alkalommal vesznek részt a MIPIM-en, és biztosak abban, hogy a befektetők az idén és a következő években is meglátják a magyarországi fejlesztési potenciált.

Arra is felhívta a figyelmet, hogy tavaly rekordmértékű, 13 milliárd eurónyi befektetési volumen, külföldi működőtőke érkezett Magyarországra. A következő években a kormány eltökélt célja, hogy Magyarország déli területeit fejlesszék, oda új befektetéseket irányítsanak, ezért külön öröm, hogy az idén Békéscsaba is bemutatkozik a kiállításon – fogalmazott Joó István.

Treiber Olivér, a HelloParks befektetési igazgatója úgy vélte, a Magyarországra érkező külföldi működőtőke-befektetések megfelelő táptalajt adnak a magyar ipar fejlődésének. Közölte, 2020 óta négy helyszínen (Maglódon, Fóton, Pátyon, Alsónémediben) fejlesztenek megaparkokat. Az átadott és a fejlesztés alatt álló portfóliójuk értéke csaknem 500 millió euró.

Székely Ádám, az Infogroup tulajdonosa kiemelte, hogy a MIPIM-en elsősorban a vidéki Magyarországot fogják képviselni az IGPark hálózattal. Ez jelenleg hét vidéki lokációban csaknem 200 ezer négyzetméter megvalósított csarnokberuházással, 65 ezer négyzetméter folyamatban lévő fejlesztéssel és több mint 200 ezer hektár további fejlesztési területtel rendelkezik, ezáltal a közép-kelet-magyarországi régió legnagyobb iparipark-hálózata. Székely Ádám sikeres magyar jelenlétre számít a kiállításon, elsősorban azért, mert globálisan óriási az érdeklődés az ipari ingatlanok iránt. Az Európai Unióban pedig Magyarország az egyik legaktívabb ipari ingatlanfejlesztési terület – mondta.

Korda Zsófia, a WING üzletfejlesztési és értékesítési igazgatója, a WING ipari és logisztikai projektjeiért felelős üzletágáról, a WING Industrialról elmondta, hogy több mint 300 ezer négyzetméteres portfóliót kezelnek, és körülbelül 370 ezer négyzetmétert meghaladó előkészítés alatt álló fejlesztésük van. Eddig 400 millió euró értékben bonyolítottak ipari ingatlan befektetéseket, projekteket, és a közeljövőben további 400 millió euró értékben terveznek fejlesztéseket.

(Forrás: MTI, fotó: Koszticsák Szilárd)