„Az Európai Parlament olyan irányelvet támogat, amely mindenki számára tisztességes munkafeltételeket garantál, biztosítja a legfőbb munkajogi követelményeket, és az egészségbiztosítást és szociális védelmet azok számára is, akik ideiglenes munkavállalók, gyakornokok vagy digitális platformokon keresztül dolgozó egyéni vállalkozók.”

Esélyegyenlőség és hozzáférés a munkaerőpiachoz, tisztességes munkafeltételek, valamint megfelelő és fenntartható szociális védelem mindenkinek – ez a szociális jogok európai pillérének három fő célkitűzése. A kezdeményezés az Európai Bizottságtól származik, és mintegy egy éves előkészítés és konzultációk sora után Marianne Thyssen uniós biztos ismerteti az Európai Parlament (EP) szerdai plenáris ülésén. A szabályozás érinti az új, digitális fejlődés során létrejött munkákat is, ennek részleteiről kérdeztünk képviselőket.

Az Európai Parlament „egy olyan irányelvet támogat, amely mindenki számára tisztességes munkafeltételeket garantál, biztosítja a legfőbb munkajogi követelményeket, és az egészségbiztosítást és szociális védelmet azok számára is, akik ideiglenes munkavállalók, gyakornokok vagy digitális platformokon keresztül dolgozó egyéni vállalkozók. Mindegyikük megérdemli, hogy megfelelő életkörülményeket teremtsünk nekik és megvédjük a jogaikat” – magyarázta Maria João Rodrigues (szocialista, portugál), a szociális jogok európai pilléréért felelős jelentéstevő.

Az Uber és társai – Új munkahelyek, új aggályok

Számos új cég jött létre, mint például az Uber, vagy a Deliveroo, amelyek online platformokon keresztül vállalják utasok szállítását, vagy éppen ételkiszállítást. A bevétel megoszlik a sofőr, vagy kiszállító, valamint a cég között.

„A digitális gazdaság természetéből fakadóan egyre növeli a fogyasztók számára rendelkezésre álló lehetőségeket, így növelik a versenyt is az árak tekintetében” – mondta Henna Virkkunen (néppárti, finn), az egységes digitális piac online platformokat érintő részéért felelős jelentéstevő.

Henna Virkkunen kiemelte, hogy a digitális forradalom új munkahelyeket is teremt, az olyan típusú cégek, mint az Uber azonban nagyon jól jár azzal, hogy a neki dolgozók a saját autójukat, felszerelésüket használják, így sokkal olcsóbban biztosítanak például sofőrszolgálatot. Az EP-képviselő szerint nagyon fontos, hogy az EU megfelelő kereteket alakítson ki, ahol az online és offline szolgáltatásokat össze tudja mérni és igazságos versenyt tud kialakítani – az uniós versenyjogot az online világban is be kell tartani.

„Ha ezek a platformok jobb és olcsóbb szolgáltatásokat biztosítanak a fogyasztók számára, és új munkahelyeket is teremtenek, az a tisztességtelen verseny és a szociális dömping kérdését is felveti” – mondta Maria João Rodrigues.

Alkalmazotti jogviszony – Vagy mégsem?

Habár az ilyen cégeknek a sofőrök és kiszállítók nem a hagyományos értelemben vett alkalmazottaik, számos szigorú szabály vonatkozik rájuk, amelyeknek ha nem felelnek meg, a cég megvonja tőlük a munka lehetőségét.

Az alkalmazotti jogviszony hiányában azonban a cégeknek nem kell biztosítaniuk számukra az egészségbiztosítást és a minimális szociális jogokat.