Európában minden negyedik gyermeket fenyeget a szegénység vagy a társadalmi kirekesztés; az Európai Parlament képviselői hétfőn arról a jelentésről vitáznak, amely felszólítja a tagállamokat, hogy tegyenek konkrét lépéseket a gyermekszegénység csökkentéséért.

Az ENSZ gyermekek jogairól szóló egyezménye kimondja, hogy minden gyermeknek joga van többek között a megfelelő oktatáshoz, egészségügyi ellátáshoz és étkezéshez. Európában ez sajnos nem valósul meg – olvasható az Európai Parlament közleményében.

Az Eurostat statisztikái szerint tavaly mintegy 26 millió gyermeket fenyegetett a szegénység vagy a társadalmi kirekesztés Európában. Ez az unió 28 tagállamában a gyermekek 27,7 százalékát jelenti.

Bár az arányok nagyon eltérőek, minden tagállamban élnek gyermekek nehéz körülmények között. Romániában a gyermekek 51 százalékát, Bulgáriában pedig 45,2 százalékát fenyegeti a szegénység. Magyarországon ez az arány 41,4 százalék, a harmadik legmagasabb az uniós tagállamok között. Dániában, Svédországban és Finnországban a legalacsonyabb a gyermekszegénység kockázata.

A gyermekek alultápláltsága szintén nagy probléma az EU-ban. Az UNICEF kimutatása szerint Észtországban, Görögországban és Olaszországban 2008 óta kétszeresére nőtt azoknak a gyerekeknek a száma, akik két egymást követő napon nem ettek húst vagy halat.

A szegénység nem csak a pénz hiányát jelenti. Amellett, hogy nincs elegendő forrás a gyermekek étkezésének, lakhatásának és öltöztetésének fedezésére, a szegénység társadalmi kirekesztettséggel, az oktatás és a megfelelő egészségügyi ellátás hiányával is járhat. A statisztikák azt is kimutatták, hogy az elvált szülők, főként az egyedülálló anyák gyermekei számára jóval nagyobb a kockázat.

Az EP-képviselők a november 23-i, hétfői plenáris ülésen vitáznak, november 24-én, kedden pedig szavaznak jelentésükről, amely arra ösztönözné a tagállamokat, hogy prioritásként kezeljék a gyermekszegénység felszámolását.

Inês Cristina Zuber (baloldali, portugál) jelentéstevő szerint „a megszorító intézkedések miatt fajult idáig a helyzet és egyre rosszabb lesz”. A képviselő szerint a tagállamoknak biztosítaniuk kell az oktatáshoz, valamint az egészségügyi- és szociális ellátáshoz való hozzáférést a gyermekek és családjuk számára. Inês Cristina Zuber úgy gondolja, hogy emellett a tagállamoknak megoldást kell találniuk a munkanélküliség felszámolására és gondoskodniuk kell a megfelelő étkeztetésről és lakhatásról is.