További 401,3 millió eurót biztosít az Európai Unió idén a menekültválság kezelésére, miután szerdán az Európai Parlament elfogadta az Európai Bizottság javaslatát.

A támogatott javaslat értelmében a további források a menekültek és bevándorlók legnagyobb hullámával küzdő uniós tagállamok, a szíriai menekültek tömegeinek menedéket adó államok, és a menekültekkel kapcsolatos feladatok oroszlánrészét ellátó uniós ügynökségek költségvetését egészítik majd ki.

A parlament 577 szavazattal, 66 ellenszavazat és 14 tartózkodás mellett fogadta el az állásfoglalást.

A parlament ezzel a döntéssel jóváhagyta az Európai Tanács szeptember 23-i nem hivatalos ülésén a menekültkérdésben született döntések költségvetési következményeit. A képviselők ugyanakkor megjegyezték: felül kell vizsgálni az unió hét évre szóló keretköltségvetését annak érdekében, hogy kellően hosszú távú pénzügyi döntések születhessenek a várhatóan még sokáig napirenden maradó menekültügy kezelésére.

„Értjük, hogy sürgős lépésre volt szükség a menekültek helyzetének kezelése érdekében, ezért gyorsan léptünk a források rendelkezésre bocsátásában. Mivel azonban a menekültválság várhatóan évekig elhúzódik, ezért hosszú távon is elegendő forrást kell biztosítani a terület számára. Erre az unió többéves keretköltségvetésének 2016-ban esedékes felülvizsgálata teremt lehetőséget” – fogalmazott a 2015-ös költségvetés módosításaiért a parlamentben felelős spanyol szocialista képviselő, Eider Gardiazábal Rubial.

Miután a parlament és október 8-án az Európai Tanács egyaránt jóváhagyta a javaslatot, a sürgős pénzügyi segítség azonnal elérhetővé vált.

Az Európai Bizottság az alábbi területek megerősítésére szánja a módosítóban kért 401,3 millió eurós kötelezettségvállalási előirányzatot:

  • 100 millió euró a Menekültügyi, Migrációs és Integrációs Alap, valamint a Belső Biztonsági Alap számára;
  • 3 millió euró 120 új alkalmazott felvételére a FRONTEX határőrizeti ügynökséghez, az Európai Menekültügyi Támogatási Hivatalhoz és az Europolhoz (Európai Rendőrségi Hivatal); és
  • 300 millió euró az Európai Szomszédsági Támogatási Eszköz számára, amelyből a szíriai menekültek nagy részét elszállásoló nem uniós országok megsegítésére felállított Madad Alapot támogatja majd a bizottság.