Home Álláshely Megújulnak az ágazati készségtanácsok

Megújulnak az ágazati készségtanácsok

0
Megújulnak az ágazati készségtanácsok
Budapest, 2024. június 11. Hankó Balázs, a Kulturális és Innovációs Minisztérium innovációért és felsõoktatásért felelõs államtitkára beszédet mond az ágazati készségtanácsok elnöki megbízásainak átadásán, a felsõoktatási terület által delegált új tagok bemutatásán az Óbudai Egyetemen 2024. június 11-én. Megújulnak az ágazati készségtanácsok, amelyekben a szakképzés és a gazdaság mellett a felsõoktatás szereplõi is helyet kapnak. MTI/Szigetváry Zsolt

Megújulnak az ágazati készségtanácsok, amelyekben a szakképzés és a gazdaság mellett mostantól a felsőoktatás szereplői is helyet kapnak – mondta a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) felsőoktatásért, innovációért, szakképzésért és felnőttképzésért felelős államtitkára kedden.

Hankó Balázs közölte, az újítás célja, hogy a szakképzés mellett a felsőoktatás is sokkal intenzívebben, a gazdaság igényeinek megfelelően működjön.

Kiemelte, hogy mindez azért fontos, mert a versenyképes magyar modell lényege az együttműködés a megújult szakképzés, a megújult felsőoktatás és a magyar gazdaság között azért, hogy a magyar fiatalok sikeresekké váljanak.

Az államtitkár elmondta, a magyar szakképzés a tradicionális szakmák mellett az új, a technológia-intenzív és a gyártási csúcstechnológiát elősegítő szakmákban is jól teljesít. Emellett vonzó is, hiszen az általános iskola 8. osztálya után 10-ből hatan választják a szakképzést.

Kitért a felsőoktatásra is, amelynek szerinte jól sikerült a megújítása, 12 magyar egyetem van a világ legjobb 5 százalékában.

Beszámolt az okleveles technikus képzésről is, amiben az egyetem és a szakképző technikum között képzési, oktatási együttműködés jön létre. Rámutatott, hogy a technikumok a magyar gazdaság számára fontos – műszaki, mérnöki, informatikai – képzési területeken a felsőoktatás előszobái.

Hankó Balázs szólt arról is, hogy a Magyar Kereskedelmi és Iparkamarával (MKIK) közösen akarják létrehozni az ágazati tudásközpontokat, olyan gazdaságilag intenzív és lényeges területeken egyebek mellett, mint az építőipar és az informatika. A tudásközpontok működéséről megjegyezte: „egy kis felsőoktatás, egy kis szakképzés, egy kis magyar gazdaság, egy nagy adag innovációval leöntve”.

Az államtitkár a rendezvény végén átadta a 19 ágazati készségtanács (köztük a bányászat és kohászat, élelmiszeripar, építőipar, közlekedés és szállítmányozás) képviselőjének a megbízatásukról szóló oklevelet.

Hankó Balázs elmondta, hogy az oklevelet átvett személyek lesznek az ágazati készségtanácsok elnökei, a feladatuk, hogy a következő időszakban az általuk képviselt ágazati készségtanácsban végezzék el az adott terület – szakképzést és felsőoktatást érintő – képzéseinek megújítását, gyakorlati fókusszal a magyar gazdaság érdekében. A megbízatásuk 2 évre szól és egy alkalommal további 2 évre meghosszabbítható.

(Forrás: MTI, fotó: Szigetváry Zsolt)