Hol van már az az idő, mikor a gazdaasszony háromlábú széken guggolva fejte meg Riskát? A jövő okosfarmján már a fejés és a fedeztetés sem lesz ugyanaz, mint régen.

A mára technológiai terminussá fejlődött okosváros után egy szingapúri bázisú piackutató cég felmérésében a jövő okosfarmját és a vele együtt járó internet of cows fogalmát emlegeti. Az Arcluster netre csatlakoztatott szarvasmarháinak jelentőségéről szóló kutatása mindent újraír, ami eddig a haszonállatok tartásának gyakorlatát jelentette – írja a Kreatív Online.

A világ öt nagyobb, agrárkultúrában erős régiójában, köztük az európai piacon végzett kutatás előrejelzése szerint 2016. és 2021. között mintegy megtízszereződik az okosított farmokra épülő állattartási biznisz értéke.

„A gépek közötti kommunikáció, az egyre kifinomultabb automatizált technológia elterjedése, és a netre csatlakoztatható eszközök folyamatosan növekvő száma az elkövetkező évtizedben alaposan megváltoztatja a mezőgazdasági piacot is” – fogalmazott Arun Nirmal a kutatás vezetője.

Az állatok fülébe ültetett chipek ma már olyan adatokat képesek digitálisan továbbítani a gazdaságban dolgozóknak, amelyek időpontra bontva, naptárszerűen menedzselik az automatizált etetés, fejés sikerességét, és jelzik a legoptimálisabb megtermékenyítési időszakokat is.

A Fujitsu már kidolgozott egy GPS-lokátorra és lépésszámlálóra építő nyakban hordható kütyüt, amely jelzi az állatok megnövekedett mozgáskényszerrel együtt járó ivarzását. A mért adatokból a farmerek pontosan tudják, hogy mikor kell a hűtött ivarsejtért és a vállig érő gumikesztyűért sietni, vagy legalábbis az inszeminálást végző állatorvost hívni.

A jövőben ennek a kis kütyünek is komoly szerepe lehet abban, hogy minél nagyobbra nőjön egy gazdaság tej- és állatállománya.

A Microsoft HealthyCow24 néven jelenleg is gazdaságokban teszteli egyik legújabb rendszerét, amelyet a Windows Embedded szoftverére, az Azure felhőalapú szolgáltatására, és egy érzékelő szenzorokkal, mikrofonnal ellátott okosnyakörvre épített.

Egy applikációval egybekötve ez jelent az állatok valósidejű egészségi állapotáról, riaszt, ha elkóborolnak, vagy ha hosszabb ideig nem kérődznek. A gazdák ezzel a monitorozással megspórolják a napi több órás istállózást, megteremtik a technológiára épülő, tudatos állattenyésztést, az új farmer-generáció pedig gyorsan szaporodó állatokról és gazdag tejállományokról riportozhat hamarosan.