A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) döntése szerint a Capital City Apartments Kft., a TRANS-KD s.r.o., a Trend Commers Kereskedelmi és Szolgáltató Kft. és a SZACACS s.r.o. több jogszabályi előírást megsértve reklámozta a Medosan termékeket és a Reduline36 tablettát.

A jogsértésekért a TRANS-KD s.r.o.-ra 22 millió forint, a Trend Commers Kft.-re pedig 10 millió forint bírságot szabott ki a GVH, és egyúttal megtiltotta a SZACACS s.r.o.-nak, mint a medosantermekek.hu weblap üzemeltetőjének és a termékek magyarországi forgalmazójának a jogsértő gyakorlat folytatását.

A GVH a Medosan Kurkuma Plus és a MedoBalance étrend-kiegészítőkkel, a MedoHair és Medosan-Fluid kozmetikumokkal, valamint a Reduline36 orvostechnikai eszközként forgalomba hozott tablettával kapcsolatos, 2015 januárjától közzétett tévé-reklámokat, internetes tájékoztatásokat, utcai plakátokat és hirdetőtáblák tájékoztatásait vizsgálta.

A GVH úgy ítélte meg, hogy a vállalkozások jogsértően népszerűsítették

  • a Medosan Kurkuma Plus étrend-kiegészítőt, mert annak kurkuma összetevőjének olyan kedvező egészségi hatásokat tulajdonítottak, amelyek nem feleltek meg a jogszabályi rendelkezéseknek;
  • a MedoBalance étrend-kiegészítőt, mert a jogszabályi előírásokkal szintén ellentétes, az egészséget jótékonyan befolyásoló hatásokról szóló állításokat tettek a termékről és gyógyhatást tulajdonítottak a terméknek a jogszabályi tilalom ellenére;
  • a Medo Hair és a Medosan Skincare Fluid kozmetikumokat, mert bizonyítatlan állításokat közöltek a termékek kedvező hatásairól;
  • a Medosan Skincare Fluid készítményt, mert megalapozatlanul állították, hogy az alkalmas a futószemölcsök eltüntetésére, hiszen a vállalkozások nem rendelkeztek megfelelő bizonyítékokkal ennek alátámasztására;
  • a Reduline36 gyógyászati segédeszközt és orvostechnikai eszközt, mert nem tették közzé a plakátokon az ágazati szabály alapján előírt figyelmezető szöveget: „A kockázatokról olvassa el a használati útmutatót vagy kérdezze meg kezelő orvosát!, és mert nem igazolták a termék testtömeg-csökkentő hatására utaló állításokat.

A GVH a bírság kiszabásakor a kommunikációs költségekre alapozott. Súlyosító körülményként értékelte, hogy

  • a jogsértő kereskedelmi gyakorlat elhúzódott, több mint egy évig tartott,
  • a jogsértő kereskedelmi gyakorlat részben sérülékeny fogyasztókat célzott meg, akik az átlagosnál érzékenyebbek az egészségügyi problémájukkal kapcsolatos tájékoztatások iránt.

A GVH mindkét vállalkozásra a versenytörvényben meghatározott maximális bírságot szabta ki.

A GVH határozatában mögöttes felelősként nevesítette a Tentul Média és Elektronika Kft.-t a Trend Commers Kft.-vel szemben kiszabott bírság tekintetében, így ha a Trend-Commers Kft. a rá kiszabott bírságot nem fizeti be, a GVH a vele egy vállalkozáscsoportba tartozó Tentul Média és Elektronika Kft.-t kötelezi a bírság befizetésére.