A kelet-közép-európai bankrendszer jövője pozitív, ez a jövő pedig a hitelezésről szól – mondta Matolcsy György, a Magyar Nemzeti Bank elnöke szerdán a Bankrendszer jövője a közép- és kelet-európai régióban című budapesti konferencián.

Az MNB és a Magyar Közgazdasági Társaság közös rendezvényén Matolcsy György hangsúlyozta: bár a globális pénzügyi válság hatásai nem tűnnek el, vissza kell térni a normális kerékvágásba. A jegybankok számára szavai szerint hagyományosabb szerepet kell elképzelni, a válság által kikényszerített, bizonyos unortodox módszerek megőrzésével, a fő banki szereplőknek azonban a kereskedelmi bankoknak kell lenniük.

A kereskedelmi bankoknak aktív szerepet kell betölteniük, hitelezniük kell és a beruházási projekteket finanszírozniuk. A 2008-as pénzügyi válság szinte mindent megváltoztatott a bankszektorban, így a kormányok, jegybankok, az üzleti szektor, és a bankrendszer ügyfeleinek gondolkodását is átalakította. A gazdaságelméletben is sok alapvető fontosságú dolog megváltozott, például az árfolyamok és az infláció közötti kapcsolat, amely nem annyira közeli, nem annyira merev, és nem annyira erős.

Az alvó jegybankoknak is át kellett alakulniuk

Matolcsy György szerint a jegybankok is sokat változtak, és ahogy az 1930-as években, most is beavatkoztak annak érdekében, hogy elejét vegyék a pénzügyi válság újabb hullámainak. A globális pénzügyi válság nyomán minden központi banknak, a korábban „alvó jegybankoknak” is át kellett alakítaniuk irányelveiket, politikájukat. A válság a szabályozók gondolkodását és az állam bankszektorhoz való hozzáállását is megváltoztatta – mondta, kifejtve, hogy új törvényeket és szabályozásokat kellett bevezetni.

Matolcsy György elmondta, Magyarországon 2002-től felelőtlen és fenntarthatatlan gazdaságpolitikát folytatott a kormány, és a háztartások, valamint a bankszektor is felelőtlen és fenntarthatatlan elveket követett, ez pedig mesterséges felfutást eredményezett a válság előtt. 2010. óta azonban Magyarországnak sikerült átfordítania a gazdaságot, sikeres fiskális politikát vezetett be, lépésről lépésre csökkent az államadósság szintje.

A bankrendszer hozzáállása is átalakult, és a magyar háztartások, ügyfelek is felelősebbé, konzervatívabbá, konzekvensebbé váltak.

Elejét kell venni a sarkon ólálkodó válságoknak

2013-ban az MNB vezetése megváltoztatta a jegybank monetáris politikáját: az alapkamat mostanra történelmi mélypontra csökkent, bevezették az elsősorban a kis- és közepes vállalkozásokat támogató növekedési  hitelprogramot (nhp). A Magyar Nemzeti Bank emellett egy önfinanszírozási programmal segítette az államadósság csökkentését.

Matolcsy György szerint a jövőben egy új szabályozói rendszert is létre kell hozni, amely kiegyensúlyozottabb, mint az eddigi. Továbbra is elejét kell venni a „sarkon ólálkodó válságoknak”, de nem kockázatos módszerekkel, hanem kiegyensúlyozott, szilárd szabályozói mixszel.

A kormánynak is segítenie kell a bankrendszert a hitelezésben, és a beruházási projektek finanszírozásában.

MTI