Három év múlva már másodpercek alatt teljesülhetnek a 10 millió forint alatti átutalások. Ráadásul a számlaszám helyett elég lehet a kedvezményezett mobilszámának megadása is.

Jóváhagyta az azonnali fizetési szolgáltatás működési modelljét a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Pénzügyi Stabilitási Tanácsa (PST). Létrehozásával lehetővé válik a legmodernebb informatikai és kommunikációs megoldások alkalmazása a pénzforgalomban. Az új rendszerben az év minden napján, éjjel-nappal, akár a kedvezményezett mobilszámának megadásával is lehet majd 10 millió forintig fizetési megbízásokat indítani – írja közleményében az MNB.

A hazai pénzforgalmi szolgáltatások terén rendkívül korlátozottan figyelhető meg a fejlett technológiák, például a mobilfizetési megoldások széleskörű alkalmazása. Az MNB célja az azonnali fizetési szolgáltatás létrehozásával a modern informatikai megoldások hasznosítása a hazai pénzforgalomban, ezáltal a pénzforgalmi innováció támogatása és a fizetési piac szereplői közötti verseny ösztönzése.

A rendszerre építve egymással átjárható fizetési megoldások jöhetnek létre, amelyek széles körben támogathatják az elektronikus fizetés lehetőségének megteremtését minden olyan fizetési helyzetben, ahol ma még leginkább a készpénzhasználat jellemző. Ez végső soron olcsóbb és nagyobb ügyfélélményt nyújtó szolgáltatásokat jelent majd a fogyasztók számára, valamint javítja a vállalkozások finanszírozási helyzetét, növeli a pénzügyi közvetítő szektor versenyképességét, csökkenti a fizetések lebonyolításának társadalmi költségét és ezáltal hozzájárul a gazdaság növekedéséhez.

A szolgáltatás minden nap elérhető lesz, a küldött összegeknek legfeljebb öt másodpercen belül meg kell érkezniük a címzettekhez, ezt követően pedig azonnal tovább lehet utalni, vagy bankkártyával el lehet költeni, de akár készpénzben is fel lehet venni, függetlenül attól, hogy mindez például éppen szombat este 10 órakor történik. 

A szolgáltatás széleskörű használhatósága érdekében a jövőben a számlaszámok mellett lehetséges lesz tranzakciókat indítani például abban az esetben is, ha a küldendő összeg címzettjének csak a telefonszámát, vagy az e-mail címét, esetleg az adószámát ismerjük, nem kell megjegyezni a 16, illetve 24 karakterből álló számlaszámokat.

Az új környezet emellett lehetővé teszi kiegészítő szolgáltatások, például mobilfizetési megoldások létrehozását az azonnali fizetési rendszerre építve. Ennek köszönhetően új típusú szolgáltatók is beléphetnek a pénzforgalmi piacra és versenybe szállhatnak a hagyományos szereplőkkel, a jelenleginél jóval szélesebb körű, kényelmes, gyors és olcsó elektronikus fizetési szolgáltatásokat nyújtva az ügyfeleknek.

Tekintettel arra, hogy Magyarországon sem a központi infrastruktúra, sem a pénzforgalmi szolgáltatók rendszerei nem képesek a fenti szabályrendszernek megfelelő módon feldolgozni a fizetési műveleteket, 2017-ben az MNB koordinálásával egy országos pénzügyi infrastruktúra modernizálási projekt indul. Ennek keretében kell minden érintett szereplőnek végrehajtania mindazokat a szükséges fejlesztéseket, amelyek biztosítják, hogy legkésőbb 2019 második felében elérhetővé váljon az azonnali fizetési szolgáltatás a hazai fogyasztók és vállalkozások számára.