
Májusban az ipari termelés volumene 9,4 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit az áprilisi 3,1 százalékos emelkedés után. Munkanaphatástól megtisztítva a termelés 3,4 százalékkal emelkedett, mivel idén májusban kettővel több munkanap volt, mint az előző év azonos hónapjában. Áprilishoz mérten 1,4 százalékkal nőtt a szezonálisan és munkanappal kiigazított ipari kibocsátás – közölte első becslése alapján a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). A havi növekedés két hónap csökkenés után következett be.
A májusi növekedés a legmagasabb tavaly június óta, amikor az előző évi járvány bázishatása gyengülni kezdett.
A termelés növekedéséhez a feldolgozóipari alágak többsége hozzájárult – tette hozzá a KSH. A legnagyobb súlyú alágakban is emelkedett a termelés volumene az egy évvel korábbihoz képest. A járműgyártás – három hónap csökkenés után – kisebb, a számítógép, elektronikai, optikai termék, illetve az élelmiszer, ital és dohánytermék gyártása nagyobb mértékben nőtt. A számítástechnikai iparág a januári visszaesésé után februártól áprilisig 2-7 százalék közötti emelkedést mutatott, míg az élelmiszeripar tavaly augusztus óta folyamatosan kétszámjegyű növekedést regisztrál.
Az év első öt hónapjában 5,9 százalékkal nagyobb volt a termelés, mint a múlt év azonos időszakában.
A májusi ipari termelés részletes adatait jövő szerdán, július 13-án közli a KSH.
Az ipari termelés májusi emelkedése meghaladta ugyan egyes elemzők várakozását, de nem elégséges ahhoz, hogy az ágazat pozitívan járuljon hozzá a GDP második negyedévi növekedéséhez; ahhoz még egy kedvező júniusi adatra is szükség lenne – figyelmeztettek az MTI-nek nyilatkozó elemzők.
Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője kommentárjában megállapította, az előző két hónap visszaesése után úgy tűnik májusban valamelyest magára talált az ipar.
Ahogyan azt előzetesen is várni lehetett, a vállalatok a háború kitörését követő első sokk után lassan megtalálták a kieső alkatrészek alternatív beszerzési útvonalit. Talán ennek is köszönhető, hogy olyan fontos alágak, mint a járműgyártás és az elektronikai ipar is emelni tudta a kibocsátását – vélekedett.
A második negyedév eddig eltelt két hónapjában az ipar zsugorodást mutatott az előző negyedévhez képest. Ahhoz, hogy az ipar ne lassítsa a gazdasági növekedést, mindenképpen szükség lenne egy jó júniusi adatra.
Az ING elemzői inkább óvatosak a második negyedéves GDP-kilátásokat illetően, és mérsékelt negyedéves alapú zsugorodással számolnak. Mindez azonban továbbra is bőven 5 százalék feletti éves összevetésű GDP-növekedést jelentene – tette hozzá Virovácz Péter.
Suppan Gergely, a Magyar Bankholding vezető elemzőjének megítélése szerint a várakozásokat felülmúlva nőtt az ipari termelés májusban.
A következő hónapokban újra növekedési pályára állhatna az ipari termelés, azonban a beszállótói láncok szakadozása továbbra is jelentős kockázatot jelenthet, csakúgy, mint az energia árainak elszállása. Egyes nyersanyagok, különösen az ipari fémek árai azonban már meredeken visszaestek a recessziós aggodalmak hatására – jegyezte meg. Továbbra is élénkítheti viszont az ipart a nagyon magas rendelésállomány, valamint a készletek feltöltése, így az év során átmeneti megingások mellett fokozatos élénkülésre számítanak a bankholding elemzői. Idén a bázishatások és új kapacitások üzembe helyezése miatt, de jelentős bizonytalanságok mellett 5-6 százalék körüli növekedésre számítanak, a tavalyi 9,6 százalék után.
Nagy János, az Erste Bank makrogazdasági elemzője is arra hívta fel a figyelmet, hogy a rövidtávú kilátásokat továbbra is számos bizonytalanság tarkítja. Az orosz-ukrán háború kitörése miatt az év elején valamelyest enyhülő ellátási problémák, alkatrészhiányok ismét súlyosbodtak. Fontos kérdéssé vált a háború és megnövekedett inflációs adatok nyomán a keresleti oldal alakulása is, hiszen a rendkívüli helyzet az üzleti és a fogyasztói bizalom romlása révén a vásárlói oldal is gyengülni látszik – vetette fel. Az Erste szakértője pozitívumként hozta fel, hogy a globális növekedés motorja, Kína a legfrissebb mutatók szerint újra magára találhat az elkövetkezendő időszakban. A feldolgozóipar egésze szempontjából az elmúlt időszakban bejelentett jelentős kapacitásbővítések a jelek szerint ellensúlyozhatják a fennálló bizonytalanságokat – vélekedett Nagy János.
(Forrás: MTI)