Pénteken vizsgálja Magyarország államadós-besorolását a Moody’s. A hitelminősítő valószínűleg nem módosítja a „Baa3” szintű, befektetési ajánlású magyar adósosztályzatot, sem annak stabil kilátását, mivel nemrégiben javította a besorolást a jelenlegi szintre.

A Moody’s tavaly november 4-én emelte vissza a befektetési ajánlású kategóriába a magyar államadós-besorolást, egyebek mellett azzal indokolva a lépést, hogy a magyar kormány elkötelezett az államadósság-teher csökkentése mellett, javul a magyar szuverén adósságállomány szerkezete és ezáltal csökkent a magyar gazdaság külső sérülékenysége. A Moody’s novemberi felminősítése óta a három piacvezető nemzetközi hitelminősítő mindegyike a befektetésre ajánlott osztályzati sávban tartja nyilván Magyarországot. A Standard & Poor’s tavaly szeptemberben, a Fitch Ratings tavaly májusban sorolta át a befektetési ajánlású kategóriába a magyar államadósságot.

A TD Securities globális befektetési tanácsadó csoport londoni részlegének felzárkózó piacokkal foglalkozó elemzői e hétre szóló előrejelzésükben kiemelték, hogy a Moody’s a három globális hitelminősítő közül utolsóként emelte Magyarországot a befektetésre ajánlott államadósok közé. Jóllehet azóta összességében pozitív fejlemények mentek végbe a magyar gazdaságban – a hazai össztermék (GDP) éves összevetésű növekedési üteme az idei első negyedében például erőteljesen gyorsult, és elérte a 4,2 százalékot -, de ez önmagában valószínűleg nem lesz elegendő ahhoz, hogy a Moody’s már most ismét felfelé módosítsa a magyar szuverén osztályzatot, vagy annak kilátását – vélekedtek a TD Securities londoni elemzői.    

A Moody’s a kialakult gyakorlatnak megfelelően pénteken késő éjjel, az európai és az amerikai piaci zárások után jelenti be döntését Londonban. A cég az általa alkalmazott felülvizsgálati eljárásrend alapján az idei évre is három időpontot jelölt ki: felülvizsgálati menetrendjében Magyarország először március 3-án szerepelt, és péntek után október 20-án kerül harmadszor is sorra. A márciusi időpontban a Moody’s nem vizsgálta Magyarország államadós-besorolását, így akkor nem jelentett be osztályzatmódosítást sem.

A Moody’s által november óta érvényben tartott „Baa3” magyar szuverén besorolás a befektetési ajánlású kategória alapszintje, és azonos a Standard & Poor’s és a Fitch Ratings „BBB mínusz” szintű, szintén stabil kilátású hosszú távú magyar államadós-osztályzatával. A Standard & Poor’s és a Fitch korábbi felminősítései nyomán az intézményi befektetők szempontjából Magyarország már a Moody’s hasonló novemberi döntése előtt is befektetésre ajánlott szuverén adósnak számított. A nemzetközi gyakorlat alapján ugyanis a befektetési társaságok általában két hitelminősítő osztályzatát veszik figyelembe annak meghatározásához, hogy egy adott szuverén vagy kereskedelmi adós besorolását befektetésre ajánlottnak tekintik-e, vagy sem.

Magyarország idei államadós-besorolásainak felülvizsgálati sorozatát a Standard & Poor’s kezdte februárban, változatlan stabil kilátással megerősítve Magyarország államadós-besorolását. A Standard & Poor’s két felülvizsgálati időpontot tűzött ki 2017-re: legközelebb augusztus 25-én vizsgálja ismét a magyar adósosztályzatokat. A Fitch Ratings is két idei dátumot határozott meg: május 12-én szintén megerősítette változatlan stabil kilátással a magyar államadósság besorolását, és legközelebb november 10-én vizsgálja Magyarországot. (MTI)