Elemzők szerint ugyan a tavalyinál valamivel lassabban ütemben, de így is 3-5 százalék körüli mértékben bővülhet idén a kiskereskedelmi forgalom Magyarországon.

Kedvező a kiskereskedelmi forgalom tavalyi 5,5 százalékos éves bővülése a szakértők szerint, akik további, bár lassuló ütemű növekedésre számítanak az idén. Az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) főtitkára, Vámos György az MTI-nek elmondta: az éves, valamint a decemberi 5 százalékos növekedési ütem is jelentősen meghaladta az uniós átlagot.

Az OKSZ értékelése szerint a kiskereskedelem növekedésében közrejátszott a gazdaság, ezen keresztül a reáljövedelmek bővülése, az infláció alacsony szintje, a devizahiteles mentőcsomag, az alacsony benzinár és az online pénztárgép rendszer piactisztító hatása. A szövetség számításai alapján a 2013-2015-ös időszakot együtt nézve 10 százalék feletti a három év együttes növekedési üteme – közölte a főtitkár. A kiskereskedelem mérlegét az iparcikkek és az üzemanyagok értékesítése húzta jelentősebb mértékben.

A szakértő arra számít, hogy az idén tovább bővül a kiskereskedelmi piac, de a tavalyinál kisebb ütemben. A nemzetgazdaságban is kisebb növekedési ütem várható, és az online pénztárgép rendszer piactisztító hatása már sokkal kisebb lesz. A személyi jövedelemadó (szja) és az általános forgalmi adó (áfa) kulcsainak csökkentése ugyanakkor felfelé húzhatja az ütemet – fejtette ki. Vámos György várakozásai szerint 3-4 százalékos lehet az idei éves növekedés. 

Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője szintén úgy látja, hogy a kiskereskedelmi forgalom növekedése lassulhat a tavalyi magas bázis miatt, amit részben az online pénztárgépek fehérítő hatása okozott. A bővülés azonban dinamikus maradhat, a növekvő reálbérek és foglalkoztatás mellett a devizahitelek tavalyi elszámolása is jelentősen növelte a háztartások elkölthető jövedelmét. 

Az elemző szerint a hiteltörlesztések kiszámíthatóvá válása egyre kevésbé indokolja a háztartások óvatossági megtakarításait, így az elmúlt években elhalasztott fogyasztás pótlása is hozzájárulhat az idei növekedéshez. Suppan György az idén éves átlagban 3,7 százalékos bővülésre számít. Az MTI-hez eljuttatott kommentárjában kifejtette, mivel a reálbérek emelkedése a tervezettnél nagyobb lehet, a kiskereskedelmi forgalom bővülése akár meghaladhatja a várakozást. A forgalom növekedését középtávon a lakástámogatások kiterjesztése, a lakáspiac várható élénkülése is támogathatja – mutatott rá.

Barczel Vivien és Ürmössy Gergely, az Erste Bank elemzői szerint is jó évet zárt a kiskereskedelem tavaly. Az idén az szja egy százalékponttal csökken, illetve az inflációs ráta is jóval a 3 százalékos inflációs cél alatt maradhat, így a nettó reálbérek emelkedése erősítheti a háztartások keresletét – fejtették ki az MTI-hez eljuttatott tájékoztatásukban. Előrejelzésük szerint 4-5 százalék között bővülhet az idén a kiskereskedelmi forgalom Magyarországon.