A Magyar Nemzeti Bank (MNB) előrejelzése szerint lassul a lakásárak emelkedése, a jegybank idén átlagosan 12,9 százalékos növekedésre számít.

Országos átlagban a lakásárak szintje az évek óta tartó dinamikus emelkedés ellenére a reálgazdasági folyamatok által indokolt alatt van, Budapesten ugyanakkor az árak már elérték az egyensúlyinak tekinthető szintet, ezért indokolt a piac szoros nyomon követése – ismertette a Magyar Nemzeti Bank (MNB) lakáspiaci jelentésének adatai alapján Nagy Tamás, a jegybank főosztályvezetője pénteken.

 A jelentés szerint az építőipar teljesítményét érdemben foghatja vissza a szakképzett munkaerő hiánya, valamint a költségek esetleges gyorsuló növekedése is mérsékelheti.

Az idén júniusban mért adatok szerint országos szinten 15,3 százalékos volt az elmúlt 12 havi drágulás, a fővárosi árak növekedésének dinamikája jelentősen lassult. Kiemelte, a hazai lakáspiacot erős kereslet és fokozatosan alkalmazkodó kínálat jellemezte az idei első fél évben.

A háztartások reáljövedelme évek óta 3-4 százalékkal emelkedik, nőttek a megtakarítások és jelentősen javultak a munkaerő-piaci mutatók. A lakásárak növekedési üteme egyelőre meghaladja az építési költségekét, ami kedvező a fejlesztőkre nézve, a munkaerőhiány ugyanakkor nehézséget okoz.

A jelentés szerint a piaci forgalom 5 százalékkal emelkedett országos szinten, egy év alatt 150 ezer adásvétel jött létre.

Régiós szinten jelentősek a különbségek a lakásárak alakulásában, míg Budapesten átlagosan több mint 50 százalékkal emelkedtek az árak 2008 óta, Észak-Magyarországon még az idei második negyedévben is 13,7 százalékkal elmaradtak a 2008-astól. A lakáspiac keresleti oldalát meghatározó tényezők az idei első fél évben tovább javultak – emelte ki Nagy Tamás, hozzátéve, hogy a kedvező feltételek a lakáscélú hitelezésben is megmutatkoznak.

Az új kibocsátású lakáscélú hitelek volumene 34 százalékkal nőtt éves alapon. A jegybank szerint a bővüléséhez még jelentős tér van, a lakáshitelezés GDP-arányos szintje európai és régiós összehasonlításban is alacsony Magyarországon.

Országos szinten a kiadott építési engedélyek tavalyi megugrása után az új építésű lakások száma is mintegy 42 százalékkal nőtt az idei első fél év során az előző év azonos időszakához képest.

Budapesten ebben az évben 3200, jövőre 7700 új lakás befejezése és átadása várható. A projektek 41 százalékánál eltolódott az átadás időpontja, az épülő új lakások átlagosan valamivel több mint fél évet csúsznak – hívta fel a figyelmet a főosztályvezető. (MTI)