Hogyan változtak az ingatlanárak Budapesten, valamint legnagyobb tavaink környékén? Ami az összes ingatlantípust illeti, a fővárosi árszínvonal az év eleje óta a szeptemberi adatok tanúsága szerint 2,33%-kal emelkedett. Hogyan jelenik ez meg a különböző ingatlantípusok szerinti bontásban? Az összes kerület adatait figyelembe véve, a családi házak átlagára stagnált, a lakások átlagos négyzetméter árai pedig 2 (téglalakás), illetve 1 százalékkal (panelek) emelkedtek.

1 millió felett a legdrágább kerület átlagos négyzetméterára a panelpiacon

Az Ingatlannet.hu szeptemberi adatai alapján a VI. kerületben január óta több mint másfélszeresére nőtt a panellakások átlagos négyzetméter ára – így 8 hónap alatt 683 ezer Ft/m2 átlagárról 1,07 millió Ft/m2-re drágultak az eladó panelek vételárai. Ebben a városrészben lehetett a legnagyobb arányú árszínvonal-változást tapasztalni. Szintén jelentős, 17,5%-os áremelkedés mutatkozott a ferencvárosi panelek esetében: ez azt jelenti, hogy szeptemberben átlagosan csaknem 100 ezer forinttal kellett többet fizetni egy négyzetméterért, mint 2020 első hónapjában.

Az összes városrészt megvizsgálva, átlagosan 3,7%-os drágulás jellemző a budapesti panelek négyzetméterenkénti vételárára.

A legdrágább paneleket a VI. kerületben, míg a legalacsonyabb átlagárakat a XXI. kerületben találjuk. Terézvárosban ugyanis 1 millió forint feletti átlagos négyzetméterár mellett lehet vásárolni, míg Csepel egyike azon kevés kerületnek, ahol átlagosan félmillió forint alatt maradtak a négyzetméterek. Így kerülettől függően akár 602 ezer forintos négyzetméterenkénti átlagár-különbséggel is számolni kell.

Egy év alatt, azaz tavaly szeptember óta szintén Terézvárosban másfélszeresével emelkedett a panelek négyzetméterenkénti átlagára, azaz mostani árát 409 ezer Ft/m2-es árról „érte el”. Egyes kerületekben, így például a XVI., XIII. és a XI. kerületekben csökkenés következett be, mindhárom esetben egyaránt 30 ezer forintot meghaladó esésről lehet beszélni a négyzetméter-átlagárak tekintetében. Ezen változások mértéke egyaránt 5% körüli.

Másfélszeresére nőttek a téglalakások árai

Az összes városrészt összegezve másfélszeresére emelkedtek az átlagos négyzetméterárak 3 év alatt, a téglalakások esetében. A legkisebb mértékű változás ekkora időtáv alatt az újpesti téglalakások álagáraiban következett be, de itt is átlagosan negyedével drágultak ezen típusú ingatlanok: 2017 szeptemberében 487 ezer Ft/m2-ért, míg az idei év azonos hónapjában 612 ezer Ft/m2-es átlagáron lehetett a IV. kerületben téglalakást vásárolni.

A panelekkel ellentétben, a téglalakások esetében az V. kerületi átlagárak magasabbak Terézváros árszínvonalánál. Év elejéhez képest az összes kerület árszintjének átlagos változása 0,6%-os csökkenéssel írható le.

Milyen a helyzet a fővároson kívül?

A Velencei-tó környékén a téglalakások árszintje – ha Budapesthez mérjük – a IV., a X., illetve a XV. kerületek áraihoz viszonyítható. Összesen két települést vizsgáltunk: Velencét, valamint Gárdonyt. Érdekes megfigyelni, hogy Gárdonyban sokkal nagyobb mértékben emelkedtek az átlagárak – év elejéhez képest 18, tavaly szeptemberhez mérten 51, 2017 azonos hónapjához viszonyítva pedig csaknem 170%-os drágulás mérhető. Március óta először Gárdonyban kérnek többet átlagosan a lakások négyzetméteréért: a szeptemberi statisztikák szerint ez a különbség 14 ezer forint.

Megduplázódtak az árak

Ugyanezen időtávok segítségével figyeltük meg összesen négy Balaton-környéki település téglalakás-átlagárainak változásait. Ami az idei évet illeti, a legnagyobb arányú változás Balatonbogláron következett be, ugyanis itt háromnegyedével emelkedett az ingatlanok átlagos négyzetméterára január óta, 400 ezer Ft/m²-ről 700 ezer Ft/m²-re.

Tihany azonban ezt a drágulást is felülmúlta: ugyanis az itt kapható lakások idén szeptemberben a tavalyi árak kétszerese mellett cserélhettek gazdát, így a legdrágább fővárosi kerületnél is átlagosan 440 ezer forinttal magasabb összegért lehet a lakások négyzetméteréhez jutni.