Az iLex Systems Zrt. együttműködő partnerei közreműködésével indított cégjogi sorozat 21. részében dr. Gyöngyösi László ügyvéd, az iLex 4SB üzletágvezetője ismerteti a cégjegyzésre jogosultak cégjegyzésének bizonyítására szolgáló eszközöket.
A gazdasági társaságok életében jelentős mérföldkövet jelent, hogy napjainkban újabb és újabb pályázati források nyílnak meg, amelyek lehetőséget teremtenek a növekedésükre. A pályázati anyagok részét képezi a cégjegyzés bizonyítása. Mi tehát a közjegyzői hitelesítéssel ellátott aláírási címpéldány és az ügyvéd által ellenjegyzett aláírás-minta és milyen különbségek vannak közöttük?
Mind a közjegyzői aláírási címpéldány – amelyet közjegyzői aláírás-hitelesítéssel láttak el –, mind az ügyvéd által ellenjegyzett aláírás-minta azt tanúsítja, hogy a cégjegyzésre jogosult a céget miként és milyen formában jegyzi.
Tartalmi elemeit tekintve mindkét okiratfajta tartalmazza a cég nevét, a cégjegyzésre jogosult nevét, lakóhelyét, a képviselet jogcímét (pl. vezető tisztségviselő vagy munkavállaló), a cégjegyzés módját, valamint a cégjegyzésre jogosult aláírási mintáját. A cégjegyzésre jogosult munkavállaló kérésére mind az aláírási címpéldányon, mind az aláírás-mintán a cégnél ellátott feladatköre, illetve beosztása is szerepeltethető. A közjegyző által hitelesített aláírási címpéldány és a 2006. évi V. tv. (Ctv) 9 § (3) bekezdésének megfelelően elkészített, ügyvéd által ellenjegyzett aláírás-minta bizonyító erejét tekintve azonos, azonban a két okirat között vannak különbségek.
A közjegyzői címpéldány közokiratnak minősül. Közokiratnak nevezünk minden olyan okiratot, melyet a közjegyző, a bíróság, a hatóság, vagy a közigazgatási szerv a saját ügykörén belül, és a meghatározott alakban állított ki.
Az ügyvéd által készített és a szabályszerűen ellenjegyzett aláírás-minta viszont teljes bizonyító erejű magánokirat, s mint ilyen, azt bizonyítja, hogy a kiállító az okiratot az ügyvéd előtt írta alá.
Jelentős különbség a két okirat között, hogy a közjegyző az ügyfél kérelmére az aláírási címpéldányt bármikor elkészítheti.
Az ügyvédnek azonban nincs lehetősége arra, hogy aláírás-mintát készítsen, illetve állítson ki az ügyfél külön kérelmére bármikor, mivel az annak kiállítására vonatkozó rendelkezéseket a fentiekben már hivatkozott Ctv. állapítja meg. Ennek alapján az ügyvéd az aláírás-mintát kizárólag a cégbejegyzési vagy változásbejegyzési eljárás során jegyezheti ellen. További korlátozás ebben a tekintetben, hogy a cégbejegyzési, vagy változásbejegyzési eljárás során az aláírás-mintát csak akkor jegyezheti ellen az ügyvéd, amennyiben a cég létesítő okiratát, illetve annak módosítását is ő készíti vagy szerkeszti és jegyzi ellen, valamint, hogy az aláírás-minta a cégbejegyzési vagy változásbejegyzési kérelem mellékletét képezi.
A cégeljárás fenti esetein túlmenően az ügyvéd nem jogosult aláírás-minta ellenjegyzésére, illetve az aláírás-mintával összefüggésben akár hiteles kiadmányok kiadására, vagy az esetlegesen elveszett aláírás-minta pótlására.
Az aláírás-minta – mint a cégjegyzés bizonyítására szolgáló eszköz – szűkebb felhasználása ellenére is szeretném hangsúlyozni, hogy az ügyvéd által készített aláírás-minta beváltotta a hozzá fűzött reményeket azzal is, hogy egyszerűsített cégeljárások gyorsabbá váltak.
Fontos megjegyezni továbbá azt is, hogy a cég kérelmére a cégjegyzék tartalmazza a cégjegyzésre jogosult – külön jogszabály szerinti – elektronikus címpéldányáról készített tanúsítványát is. A cégjegyzékbe bejegyzett tanúsítvánnyal rendelkező elektronikus aláírás pedig a cégjegyzésre jogosult cégszerű aláírásának minősül.
Abban az esetben, ha a cég benyújtotta a cégjegyzésre jogosult aláírási címpéldányát vagy ügyvéd által ellenjegyzett aláírás-mintáját a cégbíróságnak, és azt a cégjegyzék is tartalmazza, abban az esetben egyes hatósági eljárások során azt a hatóság elektronikusan is lekérheti közvetlenül a cégbíróságtól, így nem kötelezhetik annak benyújtására a céget, csökkentve ezzel a cég adminisztrációs terheit.
dr. Gyöngyösi László ügyvéd
iLex 4 SB üzletágvezető
kérdések/észrevételek: ilex@ilexsystems.com