Jelentős vámmegtakarítást érhet el az a gazdálkodó, aki időben él a vámfelfüggesztés lehetőségével – hívja fel a figyelmet Falcsik István, az RSM Hungary vám-, jövedéki és termékdíj tanácsadás részlegének üzletágvezetője.

A legközelebbi határidő 2017. augusztus vége, eddig terjeszthető elő a vámfelfüggesztés iránti kérelem a Vámtarifa Bizottságnál. A kérelem elfogadása esetén a gazdálkodó importvám fizetési kötelezettsége 0 százalékra csökkenthető, jelentős összegű vámmegtakarításokat eredményezve – írja friss bejegyzésében Falcsik István, az RSM Hungary vám-, jövedéki és termékdíj tanácsadás részlegének üzletágvezetője.

Több alkalommal felhívtuk már a gazdálkodók figyelmét azokra a vámteher-optimalizációs lehetőségekre, amelyekkel jelentős összegeket lehet megtakarítani az import során. Mindegyik közül a legjelentősebb a vámfelfüggesztések nyújtotta lehetőség.

Mivel egy határidőhöz kötött és időszakonként visszatérő opcióról van szó, most ismételten szeretném felhívni a figyelmet erre – a gazdálkodók által gyakran nem ismert, ezáltal ritkán igénybevett – megoldásra. A 2017. augusztus 1-jei határidő jogvesztő, azaz ilyen irányú kérelem a határidő lejártát követően már nem terjeszthető elő, csak egy újabb félév elteltével.

Kik élhetnek a vámfelfüggesztéssel?

Amennyiben a gazdálkodó az Uniós gyártásához, illetve feldolgozásához harmadik országból származó alapanyagokat, félkész termékeket és/vagy alkatrészeket használ fel, amelyekre szabad forgalomba bocsátásukat követően meg is fizeti az import vámot, akkor – bizonyos feltételek együttes fennállása esetén – érdemes megvizsgálni ezen vámoptimalizációs lehetőség alkalmazhatóságát és kérelmezni azt.

A vámfelfüggesztéseket félévente felülvizsgálja az Európai Bizottság, így a vámfelfüggesztés a visszavonásig vagy a Bizottság által meghatározott időpontig (általában 5 évig, amely meghosszabbítható) marad hatályban és biztosít kedvezményeket a gazdálkodók számára.

Tekintettel a szigorú határidőre, valamint arra a tényre, hogy a vámfelfüggesztés iránti kérelmek elbírálásához, kihirdetéséhez és hatályba lépéséhez az Európai Bizottságnak közel egy év áll rendelkezésére, ezért célszerű mielőbb élni a lehetőséggel, annak érdekében, hogy – pozitív esetben – már 2018. július 1-jétől kezdődően alkalmazhatóvá váljon a 0 százalékos vámtétel.