
Többszereplős területfejlesztési politikában gondolkodik a kormány; az összetettebb stratégia lehetővé teszi az ország komplexebb és gyorsabb fejlesztését – hangsúlyozta Navracsics Tibor területfejlesztésért és az uniós források felhasználásáért felelős tárca nélküli miniszter.
Hozzátette, hogy az eddigieknél is sokkal szorosabb kapcsolatra van szükség a gazdasági és a kulturális élet szereplőivel, a felsőoktatási, tudományos-kutatási területtel.
A Budapesti Kereskedelmi és Iparkamarában (BKIK) tartott eseményen a miniszter stratégiai partnerségi megállapodást írt alá a Dél-Alföld, Dél-Dunántúl és Közép-Magyarország gazdaságfejlesztési zónáiban működő kereskedelmi és iparkamarák elnökeivel.
Navracsics Tibor elmondta: a kamarai aláírássorozat célja, hogy a térség szereplőivel intézményes kommunikációt teremtsenek, amely jobb minőségű döntéshozói alapot eredményez.

Navracsics Tibor területfejlesztésért és az uniós források felhasználásáért felelõs tárca nélküli miniszter (b4), valamint Kõkúti Attila, a Csongrád-Csanád Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke (b), Orosz Tivadar, a Békés Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke (b2), Varga József, a Somogy Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke (b3), Nagy Elek, a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara elnöke (j4), Vereczkey Zoltán, a Pest Megyei és Érd Megyei Jogú Városi Kereskedelmi és Iparkamara elnöke (j3), Gaál József, a Bács-Kiskun Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke (j2) és Fischer Sándor, a Tolna Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke (j) a stratégiai partnerségi megállapodások aláírása után a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara székházában 2023. február 20-án.
MTI/Bruzák Noémi
A miniszter kiemelte, hogy Magyarország jó ütemben használta ki az európai uniós tagságából adódó lehetőségeket, dinamikusan fejlődött az elmúlt tizennyolc évben. A leszakadó régiók mutatói azonban azt sugallják, többet kell tenni a területi problémák kezeléséért. Ugyanakkor az európai uniós átlag felett lévő főváros fejlődését is segíteni kell, hiszen növekedése az egész ország fejlődését, a nemzetgazdaság növekedését is jelenti – mutatott rá Navracsics Tibor.
Nagy Elek, a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara elnöke elmondta, régóta szorgalmazták a területi kereskedelmi és iparkamarák együttműködését a szakminisztériumokkal, ezért is fontos a most létrejött stratégiai partnerségi megállapodás. A konzultatív típusú együttműködéssel a kamara hatékonyan tud közvetíteni a vállalkozók és a szakminisztériumok között. Az elnök szerint ez egy új stratégiai szemlélet, amelynek alapján a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara inkább a kormány partnere, míg a területi kamarák a minisztériumoké.
Vereczkey Zoltán, a Pest Megyei és Érd Megyei Jogú Városi Kereskedelmi és Iparkamara elnöke emlékeztetett: kamarájuk már húsz évvel ezelőtt kezdeményezte Pest vármegye önálló régió létrehozását, hogy részesedhessen az uniós fejlesztési forrásból. Azzal, hogy a vármegye önálló régió lett a térségben, nagyobb fejlődésre lesz lehetőség – tette hozzá.
(Forrás: BKIK/MTI, fotó: Bruzák Noémi)