Többen használhatják ezentúl a kisebb értékű külföldi követelések behajtása fölötti viták rendezésére szolgáló uniós eljárást azt követően, hogy az Európai Parlament elfogadta a mechanizmus egyszerűsítését. A tanács által még hivatalosan jóváhagyandó változtatások 2000-ről 5000 euróra emelik a követelések értékhatárát.

„A pereskedési eljárás leegyszerűsítése és a külföldi követelésbehajtás költségeinek leszorítása elsősorban a fogyasztók és a kis- és középvállalkozások számára fontos. A kis értékű követelések európai eljárása 40 százalékkal csökkentette a határon átnyúló pereskedés költségeit, az eljárások majdnem két és fél éves időtartama pedig öt hónapra rövidült. Bízom benne, hogy a jövőben még többen használják majd ki ezt a lehetőséget” – mondta a témáért a parlamentben felelős lengyel szociáldemokrata képviselő, Lidia Joanna Geringer de Oedenberg.

A kis értékű követelések 2009 óta létező európai eljárásával formanyomtatványok segítségével magánemberek és kis cégek kérhetik követeléseik behajtását egy másik uniós tagállamból. Az eljárást áramvonalasító jogi változtatásokat 650 szavazattal, 26 ellenszavazat és 28 tartózkodás mellett fogadta el a parlament.

A legfontosabb változások a következők:

  • több esetben alkalmazható az eljárás: az eljárást ezentúl a jelenlegi 2000 eurós értékhatár helyett 5000 euróig lehet igénybe venni;
  • az arányos bírósági illeték biztosítása: a kis értékű követelések európai eljárása költségének arányban kell állnia a behajtandó összeg nagyságával, de az semmiképp sem lehet magasabb a nemzeti egyszerűsített bírósági eljárásért kiszabott illetéknél. A tagállamoknak emellett a bírósági illeték átutalásos rendezését is lehetővé kell tenniük;
  • a távközlési technológiák igénybe vételének ösztönzése a tárgyalásokhoz: a peres felek a tárgyalást videokonferencia révén is lebonyolíthatnák; és
  • gyakorlati segítség biztosítása: a tagállamoknak gondoskodniuk kell arról, hogy a peres felek gyakorlati segítséghez, és az eljárással és a hatáskörrel rendelkező bírósággal kapcsolatos általános információhoz is ingyenesen hozzájussanak.

Az új szabályok életbe lépését követő ötödik évben meg kell vizsgálni az értékhatár emelésének lehetőségét.

Az elmaradt bérrel kapcsolatos behajtások ügyében – amelyre a szabályzás jelenleg nem terjed ki – néhány éven belül felülvizsgálják a most elfogadott szabályokat.

Az új szabályokat a Miniszterek Tanácsának hivatalosan is el kell fogadnia. A szabályok ezt követően másfél év múlva lépnek életbe.