
A munkaügyi hatóság nyári „történetei”.
A munkaügyi hatóság 2017. június 19. és július 7. között lefolytatta a foglalkoztatásra vonatkozó jogszabályok érvényre juttatására irányuló akcióellenőrzést. A jelentés tanulságos része a „Példatár”, amelyben pozitív esettel is találkozunk.
Feketén szemeztek meggyet
Bács-Kiskun megyében eljáró szakügyintézők június végén helyszíni ellenőrzést tartottak egy meggyesben. A helyszínen 7 fő (2 fő magyar, 5 fő román állampolgár) végzett meggyszedési munkát. A munkavállalók először nem tudták megnevezni a munkáltatójukat, aki kb. fél órával az ellenőrzés megkezdését követően érkezett a helyszínre. Az ellenőrzés során bizonyítást nyert, hogy a munkavállalók az ellenőrzés napján reggel 8 órakor kezdték meg a munkát egyszerűsített foglalkoztatás keretében, szóbeli megállapodás alapján.
Munkabérük 400 forint/láda volt a munkáltatóval való megállapodásuk alapján. A munkavállalók nem lettek bejelentve sem munkaviszony, sem egyszerűsített foglalkoztatás keretében a Nemzeti Adó-és Vámhivatal felé. A munkáltató a szabálytalan foglalkoztatás tényét a helyszínen jegyzőkönyvben elismerte, utólagos bejelentésükre ígéretet tett. Elmondta továbbá, hogy azért maradt el a munkavállalók bejelentése, mert előző napon esett az eső és nem volt biztos a meggyszedés az ellenőrzés napján, de mivel félt, hogy tönkremegy a termés, így szólt a munkavállalóknak, hogy jöhetnek meggyet szedni, a bejelentéshez szükséges adatokat még nem volt ideje a könyvelőnek megküldeni.
Időzavarba került az építkező
Baranya megyében 2017. júniusban egy építkezésen munkaügyi ellenőrzésre került sor, ahol a munkáltató 6 munkavállalót foglalkoztatott. A munkáltató a helyszíni ellenőrzés során munkaidő-nyilvántartást bemutatni nem tudott.
Megállapítást nyert, hogy 3 munkavállaló jogviszonyának bejelentése az ellenőrzés megkezdése után történt meg. A munkáltató visszaesőnek minősül, nem először követett el munkaügyi szabálytalanságot.
Nem ütötték be a pénztárost az állam kasszájába
Szintén Baranya megyében egy kiskereskedelmi boltot érintő helyszíni ellenőrzés alkalmával eladó-pénztáros munkakörben találtak a hatóság munkatársai egy munkavállalót, akinek a munkáját a gazdasági társaság ügyvezetője a helyszínen felügyelte. Mindkét fél szóbeli megállapodáson alapuló próbamunkára hivatkozott, az ügyvezető meg volt győződve arról, hogy ha a munkavállaló az ő jelenlétében végez próbamunkát, akkor bejelentési kötelezettsége nincs. A munkáltatóval szemben korábban is munkaügyi szabálytalanságot állapított meg (szintén az adóhatósági bejelentés hiányát) a hatóság.
Részmunkaidőt főztek ki a szakácsnak
Egy Békés megyei étteremben a fogyasztóvédelmi és élelmiszerbiztonsági hatóság munkatársaival együtt közös ellenőrzésre került sor júniusban. A helyszínen munkavégzés közben 5 fő, munkaszerződéssel foglalkoztatott munkavállalót találtak. A helyszíni ellenőrzés kezdetekor lekérdezett adatok szerint az egyik szakács munkakört betöltő munkavállaló bejelentése a teljes munkaidőben történő munkavégzése ellenére 2017. január 1-től heti 20 órára történt meg. A munkavállaló bemutatott egy saját maguk által írt munkaidőbeosztást, azon napi munkaidőnek 6, 9, és 15 órák voltak feltüntetve. A helyszínen tartózkodott a munkáltató is, aki ügyfélként történő meghallgatása során elismerte, hogy a nevezett munkavállalót részmunkaidőben jelentette be, de valójában teljes munkaidőben foglalkoztatja, továbbá azt, hogy a munkavállalók munkavégzéséről munkaidő-nyilvántartást nem vezetnek.
Rugalmasan értelmezte a törvényt a gumigyár
Borsod-Abaúj-Zemplén megyében a munkáltatónál júliusban egy gumigyár építési területén közérdekű bejelentésre munkaügyi ellenőrzésre került sor. A közérdekű bejelentés szerint a munkáltató bejelentés nélkül foglalkoztatott munkavállalókat már hosszabb ideje. Az ellenőrzés során megállapítást nyert, hogy az építési területre kizárólag olyan munkavállalók léphetnek be, akik rendelkeznek elektronikus kártyával, melyet minden be- és kilépéskor használniuk kell. A kártyát kizárólag az a személy használhatja, akinek azt kiállították. A fővállalkozó képviselője segítette a hatóság munkáját, mivel az építési területről a munkáltató munkavállalóit kihozatta a munkaügyi ellenőrzéshez, továbbá a beléptető rendszer adatait is a hatóság rendelkezésére bocsájtotta.
A nyilvántartás adatai szerint az ellenőrzés napján 14 munkavállaló végzett munkát, akiket a munkáltató nem jelentett be az adóhatóság felé. Minden munkavállaló tanúnyilatkozatot tett, mely szerint mindegyikük egyszerűsített foglalkoztatásban állapodott meg a munkáltató képviselőjével. A keletkezett dokumentumok szerint több munkavállaló korábbi napokon sem volt bejelentve. A munkavállalók munkaidő-nyilvántartást nem vezettek.
Szövetkezeti tagságban foglalkoztatták őket, de ezt nem tudták
Budapesten egy egészségmegőrző termékek forgalmazásával foglalkozó cégnél munkaügyi ellenőrzésre került sor júliusban. Az ellenőrzéssel érintett munkavállalók nyilatkozatai szerint a kft. vezetőjével állapodtak meg a munkavégzés feltételeiben, azonban a cég vezetője ezt nem ismerte el, megnevezett két szövetkezetet, akikkel szerződésben állapodott meg a munkavállalók foglalkoztatásáról. Az eljárás során megállapítást nyert, hogy fennállnak a munkaviszony minősítő jegyei, továbbá a tanúk nem is voltak tisztában azzal, hogy ők szövetkezeti tagsági jogviszonyban látták el feladataikat.
Befürödtek a büfések
Csongrád megyében fürdők munkaügyi ellenőrzésére került sor. Az egyik fürdő területén működő büfében 1 fő végzett munkát alkalmi munkavállalóként szakács, pultos munkakörben. A munkavállaló bejelentése az alkalmazott munkába lépéséig, a munkaügyi ellenőrzés megkezdéséig nem történt meg, továbbá a munkavállaló elmondása szerint kizárólag 500 forint/óra nettó munkabérben részesült, mely így nem érte el az egyszerűsített foglalkoztatás során járó minimálbért.
Egy másik fürdő területén működő vendéglátó egységben, a nevezett foglalkoztató részére 2017. júniusban 3 fő végzett munkát. A 3 munkavállaló egyszerűsített foglalkoztatás keretében, szóbeli megállapodás alapján dolgozott, akik jelenléti ívet nem tudtak bemutatni az ellenőrzés időpontjában. 1 fő alkalmi munkára irányuló bejelentése késve – a helyszíni ellenőrzés megkezdését megelőzően, a munkakezdést követően – történt meg, ezt a kft. tulajdonosa, valamint a munkavállaló jegyzőkönyvben tett nyilatkozata támasztja alá. A jelenléti ívekből megállapítható volt, hogy az ellenőrzést megelőzően 2 munkavállaló alkalmi jelleggel végzett munkát, azonban bejelentésük nem történt meg.
Nem kaptak pótlékot a portások
Fejér megyében júliusban egy vagyonvédelmi munkáltatót ellenőriztek a hatóság munkatársai. Az eljárás során megállapítást nyert, hogy 22 munkavállalót portás és telepőr munkakörben foglalkoztatott a munkáltató. 2 munkavállaló foglalkoztatását az ellenőrzés megkezdéséig nem jelentette be az illetékes adóhatóság felé, a további 20 fő munkavállaló részére nem fizetett éjszakai és rendkívüli munkavégzés után járó pótlékot a munkáltató.
Volt mersze nem bejelenteni a pultosokat
Győr-Moson-Sopron megyében a VOLT fesztiválon munkaügyi ellenőrzésre került sor június végén. Megállapításra került, hogy a munkáltató 3 fő pultos munkakörű munkavállalót írásba foglalt munkaszerződés és a Nemzeti Adó-és Vámhivatal felé történő bejelentés nélkül foglalkoztatott. A munkáltató a munkaügyi ellenőrzés megkezdését követően azonnal bejelentette a munkavállalókat.
Az egyik munkavállaló csak 16,5 éves életkorú (fiatal munkavállaló) volt. A munkáltató a fiatal munkavállaló esetében nem tartotta be a beosztás szerinti napi munkaidő maximális mértékére vonatkozó jogszabályi előírást, mivel a fiatal munkavállaló beosztás szerinti napi munkaideje napi 12 óra volt. A munkáltató képviselője a fent nevezett munkaügyi szabálytalanságokkal kapcsolatban a könyvelő mulasztása mellett a fiatal munkavállaló beosztás szerinti napi munkaidejével kapcsolatban arra hivatkozott, hogy nem volt tisztában azzal a jogszabályi előírással, hogy a fiatal munkavállaló napi munkaideje legfeljebb nyolc óra lehet. A munkáltató képviselője továbbá arra hivatkozott, hogy a fiatal munkavállaló nem emelt kifogást a beosztás szerinti napi munkaidő mértékével kapcsolatban.
Lenyelték a közterheket az élelmiszerboltban
Hajdú-Bihar megyében, 2017. júliusban egy élelmiszerboltban megtartott munkaügyi ellenőrzés során 2 munkavállaló végzett bolti eladói munkát. A munkáltató az illetékes adóhatóság felé nem tett eleget bejelentési kötelezettségének, továbbá a munkavállalókat írásos munkaszerződés nélkül foglalkoztatta.
Feketén foglalkoztatott a takarítócég
2017. júliusban egy Heves megyei munkavégzési helyen egy takarító cég munkaügyi ellenőrzésére került sor. Az ellenőrzéssel érintett valamennyi (10 fő) takarító munkakörű munkavállalót bejelentés nélkül foglalkoztatták.
Óvatlanul trükközött az óvodaépítő
Jász-Nagykun-Szolnok megyében az eljáró munkaügyi szakügyintézők 2017. júniusban munkaügyi ellenőrzést tartottak egy óvoda építkezésénél. A munkáltató 3 munkavállaló közül 1 főt munkaszerződéssel és bejelentéssel foglalkoztatott, de a 2017. év június havi rendes és rendkívüli munkaidejéről munkaidő nyilvántartást nem vezetett. Két munkavállalót egyszerűsített foglalkoztatottként bejelentés nélkül alkalmazott a munkáltató.
Határon túlról a határtalan próbanapra
Komárom-Esztergom megyében, 2017. júliusban helyszíni ellenőrzésre került sor egy strandfürdő területén található vendéglátó-ipari egységben. Az ellenőrzés napján a munkáltató 2 szlovák állampolgárságú munkavállalót foglalkoztatott egyszerűsített foglalkoztatás keretében, szóbeli megállapodás alapján, eladó munkakörben. A munkáltató a 2 munkavállalóval kapcsolatos bejelentési kötelezettségét nem teljesítette „próbanapjaikra” vonatkozóan.
20 óra munka, 200 óra „szórakozás”
Ugyancsak Komárom-Esztergom megyében a munkáltató 1 vagyonőr munkakörű munkavállalót heti 20 órás bejelentés mellett teljes munkaidőben foglalkoztatott. Az ellenőrzött munkavállaló a 20 órás részmunkaidő ellenére havonta 170-220 munkaórát teljesített 2017. április 1-től. A munkáltató az adóhatóság felé történő bejelentést nem a tényleges foglalkoztatásnak megfelelően teljesítette.
Szép zsebpénzt kaptak a segédmunkások
A munkaügyi szakügyintézők Nógrád megyében június közepén munkaügyi ellenőrzést tartottak egy épület felújításánál. A helyszínen 2 munkavállaló végzett munkát, akik előadták, hogy szóbeli megállapodás alapján, segédmunkás munkakörben, egyszerűsített foglalkoztatás keretében végeztek munkát a munkáltatónál. Írásba foglalt munkaszerződést, vagy egyszerűsített minta munkaszerződést a felek nem írtak alá. A munkaidejük 7 órakor kezdődött és 15 óráig tartott. Munkabérük összege nettó 6000 forint volt naponta, amit a kft. ügyvezetője fizetett ki részükre a nap végén. A munkavégzéshez szükséges eszközöket a kft. biztosította és a munkavégzést a kft. ügyvezetője, illetve a helyi építésvezető irányította, felügyelte és utasítást is tőlük kaptak. Megállapítást nyert, hogy a munkáltató a munkavállalók munkaviszonyát a munkaügyi ellenőrzés megkezdéséig nem jelentette be az adóhatóság felé.
Kisütötték, hogyan trükközzenek
Pest megyében az eljáró munkaügyi szakügyintézők ellenőrzést végeztek június 22-én egy pékségben, ahol 2 munkavállalót találtak munkavégzés közben. A helyszínen 1 munkavállaló munkaviszony keretében, míg 1 munkavállaló alkalmi jelleggel végzett munkát. A munkaviszony keretében foglalkoztatott munkavállaló eladó munkakörben bejelentve végzett munkát. A helyszínen bemutatott június havi jelenléti ívek az ő tekintetében az adott hónapra vonatkozóan munkaidő-adatot még nem tartalmaztak. A munkavégzés közben talált alkalmi jelleggel munkát végző munkavállaló vonatkozásában az illetékes adóhatóság felé történő bejelentés nem történt meg.
Mire lefőtt a kávé, bejelentették a szakácsot
A Somogy megyében egy balatoni vendéglátó-ipari egységben júniusban munkaügyi ellenőrzésre került sor. A munkáltató alkalmazásában az ellenőrzött munkavégzési helyen az ellenőrzés időpontjában egy munkavállaló egyszerűsített foglalkoztatásra irányuló jogviszony (alkalmi munka) keretében végzett munkát, szóbeli megállapodás alapján, szakács munkakörben. A munkavállaló a munkavégzés helyszínén munkaidő-nyilvántartást bemutatni nem tudott. A munkáltató az ellenőrzés napján foglalkoztatott munkavállaló munkaviszonyát csak késve, a munkaügyi ellenőrzés megkezdését követően 20 percen belül jelentette be az illetékes adóhatóság irányába.
Szóbeli megállapodás II: 5500 forint/nap, bejelentés nélkül
Egy Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei építkezésen 2017. júniusban munkaügyi ellenőrzést tartottak a hatóság munkatársai, ahol 3 munkavállalót találtak munkavégzés közben. A munkavállalók előadták, hogy egy egyéni vállalkozó foglalkoztatja őket. Két munkavállalót a munkáltató az ellenőrzés napján szóbeli megállapodás alapján, írásba foglalt munkaszerződés nélkül, segédmunkás munkakörben, nettó 5500 forint/nap munkabér ellenében foglalkoztatott. A munkáltató nevezett munkavállalók adóhatósághoz történő bejelentését sem a munkába állást, sem pedig a helyszíni munkaügyi ellenőrzés megkezdését megelőzően nem teljesítette. A harmadik munkavállaló foglalkoztatására írásba foglalt munkaszerződés alapján, heti 40 órában a NAV felé bejelentve kerül sor, segédmunkás munkakörben, a minimálbér havi összegének megfelelő összegű munkabér ellenében. A munkáltató a helyszíni eljárás során a hatóság részére munkaidő-nyilvántartást nem tudott bemutatni.
Bejelentés nélkül galvanizált az alkalmi munkás
2017. júniusban egy Tolna megyei fémmegmunkáló munkavégzési helyén munkaügyi ellenőrzésre került sor. A munkáltató 1 (munkakör: galvanizáló) munkavállalót egyszerűsített foglalkoztatás (alkalmi munka) keretében kívánt foglalkoztatni, azonban az ellenőrzés megkezdéséig nem tett eleget a Nemzeti Adó-és Vámhivatal felé fennálló bejelentési kötelezettségének.
Ezt is, azt is „elmulasztotta” munkáltató
Közérdekű bejelentés alapján helyszíni munkaügyi ellenőrzést tartottak a felügyelők 2017. június hónapban több alkalommal egy Vas megyei elektronikai üzemben. A munkáltató 7 főt alkalmazott betanított fémipari munkás munkakörben. Megállapítást nyert, hogy 1 főt 2015.05.12-2017.06.12-ig írásba foglalt munkaszerződéssel, teljes munkaidőben foglalkoztatott, de bejelentési kötelezettségének csak heti 20 órás részmunkaidőre tett eleget. A munkáltató a jogsértést megszüntette. Hét munkavállalójának nem fizetett műszakpótlékot, valamint rendszeresen teljesítettek rendkívüli munkavégzést, de bérpótlékot egy alkalommal sem számfejtett és fizetett a munkáltató a részükre. A hatóság felhívására a munkáltató az elmaradt bérpótlékokat kifizette.
Egy munkavállaló esetében megszegte a rendkívüli munkavégzés éves mértékére vonatkozó jogszabályi rendelkezéseket, mivel a munkavállaló a 2017.01.01-2017.05.05. közötti időszakban 361 óra rendkívüli munkavégzést teljesített. Egy munkavállalót érintően megszegte a napi munkaidőre vonatkozó előírásokat: 2017.04.23. napján 03:40-19:00-ig dolgozott a munkavállaló a nyilvántartás szerint. A munkáltató továbbá nem adta ki tárgyévben maradéktalanul a 2016. évi szabadságokat 6 munkavállaló részére (5- 29 nap szabadság kiadása maradt el).
Felebaráti szeretet vezette a munkások kezét
2017. júliusban helyszíni munkaügyi ellenőrzést tartottak Veszprém megyében a munkavédelmi hatóság részvételével egy „bevett” egyházat érintően egy építés-kivitelezési munkavégzési helyen. A helyszíni ellenőrzés során 5 munkavállaló takarítási, bontási tevékenységet végzett segédmunkásként. A munkavállalók előadták, hogy mindannyian munkanélküliek. Az ellenőrzés során bemutatásra került egy nyilatkozat, amin szerepel az 5 fő neve, a munkavégzés időpontja és aláírása. A nyilatkozat szerint az 5 fő az egyház tagja, és az ellenőrzéssel érintett munkavégzési helyen ellenérték nélkül az egyház támogatása érdekében végeznek munkát. A tanúk a nyilatkozatukban előadták, hogy nem tagjai az egyháznak, nem járnak egyházi rendezvényekre. A munkavégzésért ruhákat kapnak az egyháztól, a munkát 2017. június végétől végzik, minden nap dolgoztak, kivéve a július 2-ai vasárnapot. Az egyház biztosított részükre munkavédelmi eszközöket, pl. sisak, bakancs, szemüveg, illetve seprűt, lapátot, gereblyét kaptak munkaeszközként. A munkát minden nap 08:00-tól 14:00-ig, ill. 15:00-ig végzik. A munkavállalók bejelentése a Nemzeti Adó-és Vámhivatal felé nem történt meg, a nyilatkozaton kívül nem írtak alá semmilyen megállapodást.
Vendégeket reggeliztetett, de az nem volt munka
Egy Zala megyei szálláshely szolgáltatónál munkaügyi ellenőrzésre került sor 2017. júniusban, ahol 2 munkavállaló végzett munkát. A munkavállalók kezdetben tagadták, hogy az egyik munkavállaló munkát végez, de ezt az ellenőrzést végző szakügyintézők nem fogadták el, mivel látták előzőleg, hogy vendégeket reggeliztetett az étteremben. Az ellenőrzés és az eljárás során bizonyítást nyert a bejelentés nélküli foglalkoztatás, a munkáltató az ellenőrzés megkezdése után be is jelentette a munkavállalót. A másik, munkaszerződéssel foglalkoztatott munkavállaló vonatkozásában nem vezettek munkaidő-nyilvántartást, nem készült írásban munkaidő-beosztás és a munkavállaló nem kapott elszámolást a kifizetett munkabérről.
És ilyen is volt
Egy Győr-Moson-Sopron megyei étteremben 2017. június végén megtartott munkaügyi ellenőrzés és lefolytatott bizonyítási eljárás alapján megállapításra került, hogy a munkáltató a munkaügyi ellenőrzés napján az étteremben összesen 27 – szakács, felszolgáló, konyhalány, pultos munkakörű – munkavállalót foglalkoztatott legálisan. A munkáltató 9 munkavállalót egyszerűsített foglalkoztatás keretében, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal felé történő bejelentéssel és 18 munkavállalót írásba foglalt munkaszerződéssel és a Nemzeti Adó- és Vámhivatal felé történő bejelentéssel foglalkoztatott. A munkaügyi ellenőrzés során nem került megállapításra munkaügyi szabálytalanság.