
Az áram csak akkor kapcsolható ki, ha előtte megfelelően tájékoztatták a fogyasztót – állapította meg a Fővárosi Ítélőtábla ítéletében. E szerint helyesen döntött a Budapesti Békéltető Testület, amikor a fogyasztó kikapcsolása után a visszakapcsolási díj megtérítését írta elő a cégnek.
A szóban forgó ügyben a fogyasztó számlatartozásról kapott értesítést. Ezt ő már másnap meg is fizette, egy órával később pedig erről e-mailben értesítette a szolgáltatót. Mellékelte a feladóvevény másolatát, emellett az összeg aznap történő beérkezését a cég alkalmazottja aláírásával igazolta.
A fogyasztót mégis kikapcsolták a szolgáltatásból négy nappal később, és a visszakapcsolást már csak díj ellenében vállalta az áramszolgáltató. A fogyasztó ezt kifizette, majd a Budapesti Békéltető Testülethez fordult azért, hogy a visszakapcsolási díjat megtérítsék. Kérte emellett a leolvadt hűtőszekrényben lévő élelmiszerek értékét is, hozzávetőlegesen 200 ezer forintot.
Az előírások egyértelműek: ilyenkor azt kell vizsgálni, hogy jogszerű volt-e a kikapcsolás, mivel annak szigorú feltételei vannak. Erre csak akkor van mód, ha:
- 60 napon túl fennálló tartozása van a fogyasztónak,
- a lakossági fogyasztó által a fizetési haladék adásáról vagy részletfizetési lehetőségről kezdeményezett egyeztetés esetén az egyeztetés a villamosenergia-kereskedővel nem vezetett eredményre,
- és a villamosenergia-kereskedő a tartozásról és a kikapcsolás lehetőségéről a lakossági fogyasztót legalább kétszer írásban értesítette, és az első értesítésben a lakossági fogyasztó figyelmét felhívta a szociálisan rászoruló fogyasztókat megillető kedvezményekre, valamint az előrefizetős mérő felszerelésének a lehetőségére.
Ennek a három feltételnek együttesen kell fennállnia, és ezt az áramszolgáltatónak kell bizonyítania. Azaz ha bármelyik nem teljesült, akkor a kikapcsolás jogszerűtlen. A Budapesti Békéltető Testület előtti ügyben az érintett cég pedig nem igazolta a kétszeri értesítés megtörténtét, ezért is született ajánlás az ügyben.
Figyelni kell viszont arra, hogy ha a kikapcsolás feltételei nem teljesültek, milyen károkat lehet érvényesíteni. Ha a fogyasztó kifizette már a visszakapcsolási díjat, az mindenképp egy felmerült költség volt, amiről számlát is kap, így azt egyszerűen tudja bizonyítani. Az esetleges egyéb károkat szintén igazolni kell. Ez azt jelenti, hogy pontosan meg kell határozni a fogyasztónak azt az összeget, amit a vállalkozástól kér, és meg kell tudni mondani, hogy az miből ered. Igazolni kell, hogy a kár valóban bekövetkezett, és azt is, hogy ez az áramszolgáltatás kikapcsolásának a következménye.
A konkrét ügyben a fogyasztó kérte, hogy a szolgáltató fizessen neki még 200 ezer forintot, mert az élelmiszerek megromlottak, hisz éppen nyaralásból tért haza. Azonban azt az eljárásban már nem tudta bebizonyítani, hogy a felsorolt termékek valóban a hűtőszekrényében voltak akkor, amikor a kikapcsolás történt, és azok értékét sem tudta igazolni. Ezért ez a további kérelem már nem volt megalapozott.
A Budapesti Békéltető Testülethez beérkezett ügyekről itt olvashat.