A jelenlegi körülmények között a legkedvezőbb üzleti klímára továbbra is a nagyvállalatok, a döntően exportáló vállalatok, a külföldi (rész)tulajdonban lévő cégek és az ipari vállalkozások számítanak – derült ki a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara Gazdaság- és Vállalkozáskutató Intézet (MKIK GVI) októberi konjunktúrakutatásából.
2102 vállalkozás vezetőjének válaszain alapul az október 1-31. között zajlott vizsgálat, amelynek célja a vállalatvezetők aktuális, rövid távú üzleti várakozásainak feltérképezése.
Megállapították, hogy a vállalkozások vezetői pesszimistábban ítélik meg cégük jelenlegi és várható üzleti helyzetét, várható jövedelmezőségét, illetve az építési beruházások és a megrendelések várható szintjét is az előző félévhez viszonyítva.
A jelenlegi jövedelmezőség, valamint a gépberuházások várható szintjének megítélése viszont pozitívabb az áprilisi felméréshez képest.
Rámutattak, hogy továbbra is a kisméretű, az inkább hazai értékesítésre termelő, a tisztán hazai tulajdonban álló, valamint a kereskedelem és az építőipar területén működő vállalatok vannak kitéve leginkább a gazdasági válság jelenlegi hatásainak.
A felmérés alapján a külföldi (rész)tulajdonban lévő cégeknél és a nagyvállalatoknál tapasztalhatóak érdemi létszámbővítési tervek a következő fél évre vonatkozóan. Ezzel szemben a vállalatvezetők várakozásai alapján az építőipari, a kereskedelmi, a kis- és középvállalkozások, valamint a kizárólag hazai tulajdonban álló cégek kategóriáiban számottevő létszámcsökkentések várhatóak.
A konjunktúramutató értéke 2024 októberében +22 ponton áll, ami stagnálást jelent a megelőző, áprilisi értékhez képest és három ponttal magasabb az előző év azonos időszakában mérthez viszonyítva. Minden esetben a pozitív és a negatív helyzetértékelést adó vállalatok arányának különbsége a mutató, ami -100 és +100 közötti értékeket vehet fel: -100-at akkor, ha minden cég negatívan és +100-at akkor, ha minden cég pozitívan ítéli meg a helyzetét.
(Forrás: MTI)