Júniusban a fogyasztói árak átlagosan 11,7 százalékkal meghaladták az egy évvel korábbit. Az elmúlt egy évben az élelmiszerek és a tartós fogyasztási cikkek ára emelkedett a leginkább – jelentette a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

A fogyasztói árak egy hónap alatt átlagosan 1,5 százalékkal nőttek.

Az éves maginfláció 13,8 százalékos volt.

Az éves inflációs mutató a májusihoz képest 1,0 százalékponttal, a maginfláció 1,6 százalékponttal emelkedett.

Az élelmiszerek ára tavaly júniushoz viszonyítva 22,1 százalékkal, májushoz mérve 2,9 százalékkal emelkedett. Ezen belül a legjelentősebben a margarin drágult egy hónap alatt 12,7 százalékkal, egy év alatt 58,1 százalékkal. A sajt ára egy év alatt 43,4, májushoz mérve 5,9 százalékkal nőtt. Tavaly június óta a száraztészta 39,9, a kenyér 39,7, a baromfihús 37,1, a tejtermékek 36,5, a tojás 34,3, a péksütemények 31,1, a tej 24,9 százalékkal drágult. A marhahús 41,0 százalékkal lett drágább egy év alatt és 5,3 százalékkal május óta. A friss zöldségek ára 16,9, a gyümölcsöké 17,4 százalékkal emelkedett, a burgonya viszont csak 3,1 százalékkal lett drágább, mint tavaly júniusban. Átlag alatti mértékben, 11,3 százalékkal nőtt a sertéshús ára, a csokoládé, kakaó 6,5, a cukor 5,7 százalékkal került többe.

A szeszes italok, dohányáruk átlagosan 7,3, ezen belül a szeszes italok 9,5 százalékkal, a dohányáruk 5,9 százalékkal kerültek többe, mint tavaly júniusban.

A tartós fogyasztási cikkekért 12,4, ezen belül a konyha- és egyéb bútorokért 20,1, a szobabútorokért 19,7, a használt személygépkocsikért 17,6, az új személygépkocsikért 12,0 százalékkal kellett többet fizetni.

Az egyéb cikkek, üzemanyagok átlagosan 11,6 százalékkal drágultak, az üzemanyagok ára a múlt hónapban 11,2 százalékkal volt magasabb, mint egy éve.

A szolgáltatások díja 5,6 százalékkal emelkedett, ezen belül a taxi 26,1, az üdülési szolgáltatás 10,5 százalékkal került többe.

A fogyasztói árak átlagosan 1,5 százalékos havi emelkedésén belül az élelmiszerek 2,9 százalékkal drágultak, ezen belül a margarin 12,7, a rizs 6,6, a sajt 5,9, a tejtermékek 5,1, a baromfihús 4,7, a péksütemények 4,0, a száraztészta 3,7, a tej 3,6, az alkoholmentes üdítőitalok 3,3, a házon kívüli étkezés 3,1, a kenyér 2,0 százalékkal került többe, az idényáras élelmiszerek ára 1,0 százalékkal csökkent.

A tartós fogyasztási cikkek ára 1,4 százalékkal nőtt, ezen belül a konyhai és egyéb bútorok 2,9, a szobabútorok 2,4, a használt személygépkocsik 2,2 százalékkal drágultak. A szeszes italok, dohányáruk ára, valamint a szolgáltatásoké egyaránt 0,8 százalékkal nőtt, ez utóbbin belül az üdülési szolgáltatásokért 8,8, a taxiért 3,7, a sport és múzeumi belépőkért 3,0 százalékkal kellett többet fizetni.

Az első félévben a fogyasztói árak az összes háztartást figyelembe véve átlagosan 9,4, a nyugdíjas háztartások körében 9,2 százalékkal emelkedtek – közölte a KSH.

A nyersanyagok és az energia árának globális emelkedése széles körben érvényesült, így az üzemanyagok és a szabályozott árak nélkül számított kosárra számolt havi áremelkedés mértéke 1,7 százalék volt júniusban, ami jelentősen meghaladta az elmúlt éveket jellemző 0,1 százalékos júniusi értéket és négyszerese a tavalyi 0,4 százaléknak is – állapította meg a júniusi inflációs adatokhoz fűzött elemzésében a Magyar Nemzeti Bank (MNB).

Júniusban az infláció 1,0 százalékponttal emelkedett, a maginfláció 1,6 százalékponttal nőtt az előző hónaphoz képest, amit főként az élelmiszerek – a maginflációban a feldolgozott élelmiszerek – és az iparcikkek árindexének emelkedése okozott. Az üzemanyagok a termékkör árszintjének tavaly novemberig tartó emelkedése következtében éves összehasonlításban 0,7 százalékponttal járultak hozzá az éves inflációhoz.

Májushoz képest az élelmiszerek ára 2,8 százalékkal nőtt, míg az elmúlt években az árak mérséklődése jellemezte az élelmiszerárakat júniusban. Az élelmiszerek inflációja 23,7 százalékra emelkedett, a termékkörön belül a feldolgozott és feldolgozatlan élelmiszerek árindexe egyaránt számottevően nőtt.

Az iparcikkek ára egy hónap alatt 1,8 százalékkal emelkedett – szemben a historikusan jellemző 0 százalék körüli június havi árváltozással -, így az iparcikkek éves inflációja 12,3 százalékra nőtt. A tartós iparcikkek áremelkedése jelentős mértékben az új és a használt személygépkocsik áremelkedéséhez kapcsolódott – jegyezte meg az MNB.

A piaci szolgáltatások éves inflációja 9,0 százalékos volt, az előző hónaphoz képest 1,2 százalékkal nőttek a tarifák, így az elmúlt évekre jellemző júniusi átárazásnál magasabb áremelkedés történt, ami a szolgáltatások széles körében jellemző volt. Az élelmiszerekhez kapcsolódó szolgáltatások (éttermi és étkezési szolgáltatások, büféáruk) inflációja tovább gyorsult, ugyanakkor a mobiltelefon és internet szolgáltatások esetében a tavalyihoz hasonló jelentős áremelkedés idén nem ismétlődött meg.

Az MNB elemzése kitért arra is, hogy a szabályozott termékek árai májushoz képest 0,3 százalékkal emelkedtek, amit elsősorban a sport- és múzeumi belépők áremelkedése magyaráz.

(Forrás: MTI)