Az okostelefon-hamisítás a súlyos egészségi és adatbiztonsági kockázatok mellett jelentős gazdasági veszteséget is okoz, az Európai Unió legális piaci szereplői évente átlagosan 14 millió készülék eladásától esnek el.

Az Európai Unió Szellemi Tulajdoni Hivatalának (EUIPO) adatai szerint a hamis készülékek megjelenése uniós szinten 2015-ben körülbelül 4,2 milliárd eurós (nagyjából 1200 milliárd forint) forgalomkiesést okozott, a mintegy 14 millió el nem adott készülék pedig az ágazati értékesítés 8,3 százalékát teszi ki – írja közleményében a Hamisítás Elleni Nemzeti Testület (HENT).

A legnagyobb bevételkiesés Romániában (19,1 százalék), Bulgáriában (17,2 százalék) és Görögország (16,9 százalék) volt. Az uniós átlagot (8,3 százalék) meghaladva Magyarország 15,1 százalékos rátájával az ötödik helyen áll. A tényleges forgalomkiesés hatása a legnagyobb Olaszországban (885 millió euró – 265,5 milliárd forint), ezt követi az Egyesült Királyság (660 millió euró – csaknem 200 milliárd forint), majd Németország (564 millió euró – 170 milliárd forint). 

A hamisítás miatt csak az öt legnagyobb uniós tagállamban 2,9 milliárd euró (megközelítőleg 900 milliárd forint) a veszteség, ami uniós szinten a kieső értékesítés közel 70 százaléka. Az utánzatok globális szinten a várható bevételek 12,9 százalékától (45,3 milliárd euró – körülbelül 13 500 milliárd forint) fosztják meg a legális szereplőket. A forgalomkiesés 36 százaléka Kínában van, a hamisítás értékesítésre gyakorolt legalacsonyabb relatív hatása pedig az Egyesült Államokban és az Európai Unióban, mindkét esetben 10 százalék alatt van a bevételkiesés. 

A HENT közleményében felhívja a figyelmet a hamisítványok súlyos egészségi és adatbiztonsági kockázataira is. Az utánzatok az összeszerelésük és az alacsony minőségű alkatrészek miatt ártalmas, egészségkárosító anyagokat tartalmazhatnak. A nem eredeti készüléken végrehajtott online bankolások és egyéb pénzügyi tranzakciók során pedig magasabb az adathalászat veszélye – írták. (MTI)