Már az indulás utáni első hetekben jelentős érdeklődés mutatkozott a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Növekedési hitelprogram (Nhp) hajrá konstrukciója iránt, mely a hazai mikro-, kis- és középvállalkozásoknak (kkv) nyújt kedvező, maximum 2,5 százalékos fix kamatozású, széles körben felhasználható forrást – közölte a jegybank.

Az MNB április 20-án indította el az Nhp hajrá konstrukciót 1500 milliárd forintos keretösszeggel. A konstrukcióban a kkv-hitelezésben aktív bankok mindegyike részt vesz, május végéig több mint félezer szerződés jött létre mintegy 40 milliárd forintnyi összegben. Az MNB által megkérdezett 9 legnagyobb hazai bank év végéig mintegy 1000 milliárd forintnyi szerződés megkötésére számít az új konstrukció keretében.

Az Nhp az elmúlt években mind a kkv-k, mind a pénzügyi intézmények által jól ismert és kedvelt hiteltermékké vált. A program eddigi szakaszaiban az indulás óta eltelt hét évben mintegy 3400 milliárd forintnyi kedvező forrás került közel 50 ezer vállalkozáshoz.

A koronavírus-járvány számos hazai vállalkozást hozott nehéz helyzetbe, új kihívások elé állítva őket. Az MNB a megváltozott igényekhez igazodva indította el az Nhp hajrá konstrukciót, amely az eddiginél is kedvezőbb feltételekkel biztosít forrást a kkv szektornak – írja közleményében az MNB.

Az Nhp hajrában lényegesen szélesebbé vált a finanszírozási célok köre a program előző szakaszaihoz képest. A beruházási hitelek és lízingügyletek mellett lehetőség nyílt a működési kiadások (például a készletfinanszírozás, bérfizetés) fedezésére forgóeszközhitel felvételére és EU-s támogatások előfinanszírozására is, sőt a vállalkozások terheinek csökkentése érdekében korábban piaci árazás mellett felvett hitelek kiváltása is megengedett.

A maximális futamidőt 20 évben határozták meg, ami lehetővé teszi az elhúzódó és lassan megtérülő beruházások kiszámítható finanszírozását. A minimális hitelösszeg 1 millió forintra csökkent, így a program továbbra is fontos szerepet kap a mikrovállalkozások forráshoz jutásában. A 20 milliárd forintra emelt maximális hitelösszeg a kkv-szektor nagyobb szereplői stabilitásának megőrzését és a nagy beruházások megvalósulását támogatja.

Annak érdekében, hogy az ügyfelek minél hamarabb forráshoz jussanak, a pénzügyi intézményeknek a hitelbírálati döntést az ehhez szükséges információk rendelkezésre állását követő két héten belül meg kell hozniuk. A vállalkozásoknak egyszerre több bankot is érdemes megkeresniük hiteligényükkel, hogy minél alacsonyabb kamat és minél kedvezőbb feltételek mellett jussanak finanszírozáshoz – hívja fel a figyelmet a jegybank.

(Forrás: MTI, fotó: Fred Romero)