Home Gazdaság Januárban 3,8 százalékkal nőttek az ipari termelői árak

Januárban 3,8 százalékkal nőttek az ipari termelői árak

0
Januárban 3,8 százalékkal nőttek az ipari termelői árak
Szentgotthárd, 2020. január 9. Az új motorok blokkjai a PSA fejlesztésû, háromhengeres, benzines turbómotorok sorozatgyártásának megkezdése alkalmából rendezett ünnepség napján a szentgotthárdi Opel gyárban 2020. január 9-én. A motorok gyártását egy 38 millió eurós - több mint 12 milliárd forintos - beruházásnak köszönhetõen kezdték meg ezen a napon, ami azt is jelzi, hogy a francia tulajdonos hosszú távon számít a szentgotthárdi gyár dolgozóinak munkájára. MTI/Varga György

Januárban az ipar belföldi értékesítési árai átlagosan 3,7 százalékkal nőttek, ezen belül a 63 százalékos súlyt képviselő feldolgozóipar árai 5,9 százalékkal emelkedtek, az energiaiparé (villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás) 0,6 százalékkal csökkentek az egy évvel korábbihoz mérten.

Az exportértékesítés árai 3,8 százalékkal nőttek, ezen belül a feldolgozóiparban 4,6 százalékkal emelkedtek. A termelői árak összességében 3,8 százalékkal haladták meg a tavaly januárit – jelentette a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

A belföldi termelői árak emelkedése a decemberi 3,3 százalékról, az exportárak 1,9 százalékról gyorsultak fel. A múlt év utolsó hónapjában összességében 2,4 százalékos volt az ipari árak emelkedése. Az áremelkedés ütemét a munkabérek növekedése, a forint árfolyamváltozása, valamint a nyers- és alapanyagok világpiaci árainak alakulása befolyásolta.

Az ágazatok rendeltetés szerinti csoportjai közül belföldön az energia- és továbbfelhasználásra termelő ágazatokban 2,2, a beruházási javakat gyártókban 6,8, a fogyasztási cikkeket gyártókban 7,1 százalékkal emelkedtek az árak.

Az ipari exportértékesítésen belül az energiaiparban a nemzetközi villamosenergia-piaci éves árváltozások miatt 14 százalékkal csökkentek az árak.

Az euróövezetben éves összehasonlításban 0,5 százalékkal csökkentek az ipari termelői árak januárban az uniós statisztikai hivatal (Eurostat) közlése szerint, így immár a hatodik egymást követő hónapban mutatnak csökkenést.

A gyakran változékony energiaárakat nem számolva havi összevetésben 0,3 százalékkal nőttek a termelői árak az euróövezetben és az unióban is, míg éves összevetésben 0,6 százalékkal, illetve 0,7 százalékos emelkedést mértek.

Éves összevetésben Romániában (5,1 százalék), Bulgáriában (4,7 százalék), valamint Magyarországon (3,8 százalék) nőttek legnagyobb mértékben a termelői árak januárban, a legerősebben pedig Észtországban (5,3 százalék), Dániában (4,2 százalék) és Portugáliában (3,0 százalék) csökkentek.

Havi szinten Romániában (1,6 százalék), Csehországban (1,3 százalék), valamint Spanyolországban és Luxembourgban (mindkettő 1,2 százalék) nőttek legnagyobb mértékben az ipari termelői árak, míg a legerősebb csökkenést Észtországban (1,6 százalék), Dániában (1,5 százalék) és Írországban (1,1 százalék) mérték.

(Forrás: MTI, fotó: Varga György)