Nyolc évtizedig kell várni, amíg minden tadzsik vezetékes ivóvízhez jut. A gigantikus program 2 milliárd dollárba kerül – vagy sokkal többe.

A volt szovjet köztársaságban, Tadzsikisztánban a lakosság 57 százaléka jut vezetékes ivóvízhez, a hálózat teljes kiépítése a legfrissebb kormányközlemény szerint csak 80 év múlva, 2095-re várható. Az építés összköltségét most 2 milliárd dollárra becsülik, ám ez nyolc évtized alatt akár a duplájára nőhet.

A tadzsik kormány adatai szerint a jelenlegi ivóvíz-hálózat felújítására is több mint 50 millió dollárt kellene költeni, ennek az összegnek azonban csak a töredéke áll rendelkezésre.

Az egyetlen jó hír, hogy teljes egészében elkészült az évszázad végéig szóló kivitelezési terv, amelynek kidolgozásában magyar szakemberek is részt vettek az ENSZ felügyelete alatt. Ezzel együtt egy 2020-ig tartó projekten is dolgoznak, amely az ivóvíz egészségesebbé tételét célozza. Ebben a munkában német vízügyi és környezetvédelmi szakemberek segítenek.

A 8,5 millió lakosú Tadzsikisztán az ivóvíz szempontjából az egyik legrosszabb helyzetben lévő ország. 2013 augusztusában a tadzsik fővárosban, Dusanbéban rendezték meg az utóbbi idők egyik legjelentősebb nemzetközi vízügyi konferenciáját.