Megjelent két, a mikro-, kis- és középvállalkozások versenyképességét és fejlesztését támogató pályázati felhívás a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program (GINOP) keretében.
Az összesen 85 milliárd forint értékben meghirdetett pályázati felhívásokra 30 nap múlva, július 8-ától adhatják be a vállalkozások konkrét elképzeléseiket. A nagyon várt pályázatokon szigorú feltételek mellett akár 70 százalékos támogatási intenzitás is elérhető – hangsúlyozta Anger Tamás, a pályázati tanácsadással foglalkozó Rean Hungary Kft. ügyvezetője. Az első tervezett eredményhirdetés augusztus 15-én lehet.
A „Mikro-, kis- és középvállalkozások termelési kapacitásainak bővítése” című (GINOP-1.2.1-15 kódszámú) pályázat tervezett keretösszege 65 milliárd forint; a támogatási kérelmek benyújtása 2015. július 8-tól 2017. július 10-ig lehetséges. A részletes kiírás itt érhetőek el. Néhány fontos adat:
- első értékelési határnap: 2015. augusztus 15;
- pályázók köre: kizárólag a feldolgozóipar területén beruházást megvalósító mikro-, kis-, és középvállalkozások;
- támogatás összege: 50-500 millió forint;
- támogatási intenzitás: maximum 50 százalék.
A „Mikro-, kis- és középvállalkozások kapacitásbővítő beruházásainak támogatása” című (szintén GINOP-1.2.2-15 kódszámú) pályázaton a támogatásra rendelkezésre álló tervezett keretösszeg a szabad vállalkozási zónának minősülő településen [ezeket a 27/2013. sz. kormányrendelet sorolja fel, amely például itt is elérhető] megvalósuló fejlesztések esetén 10 milliárd forint, a szabad vállalkozási zónán, valamint a Közép-magyarországi régión kívül megvalósuló fejlesztések esetén szintén 10 milliárd forint. A támogatási kérelmeket itt is 2015. július 8-tól 2017. július 10-ig lehet benyújtani. A részletes információk itt érhetőek el. Néhány fontos adat:
- pályázók köre: mikro-, kis-, és középvállalkozások;
- támogatási összeg: 5–50 millió forint;
- támogatási intenzitás: 35-70 százalék;
- a projektek elszámolható összköltsége: legfeljebb 150 millió forint lehet.
Nem pályázhat bárki
Nem támogathatóak a Közép-Magyarországi régió (Budapest és Pest megye) területén megvalósuló projektek, valamint azok a vállalkozások, amelyeknek
- saját tőkéje a támogatási kérelem benyújtását megelőző legutolsó lezárt, teljes üzleti év éves beszámolója alapján negatív
- a támogatási kérelem benyújtását megelőző legutolsó lezárt, teljes üzleti év éves beszámolója alapján a saját tőkéje a törzstőke (alaptőke) jogszabályban előírt legkisebb mértéke alá csökkent (egy teljes – 365 napos – lezárt üzleti évvel nem rendelkező vállalkozások esetében ezek a feltételek nem relevánsak).
Nem kaphat támogatást az a projekt, amelynek elszámolható összköltsége meghaladja a támogatási kérelem benyújtását megelőző, legutolsó lezárt, teljes üzleti év éves beszámoló szerinti
- árbevételét vagy egyéni vállalkozók esetében az adóalapba beszámított bevételt, illetve
- mérlegfőösszegét (egy teljes – 365 napos – lezárt üzleti évvel nem rendelkező vállalkozások esetében ezek a feltételek nem relevánsak).
Nem kaphat támogatást az a vállalkozás, illetve vállalkozó sem, amellyel szemben a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV), illetve az elődszervezete az APEH által indított végrehajtási eljárás van folyamatban a támogatási kérelem benyújtásának időpontjában.
A támogatási kérelmet benyújtó szervezetek vállalják, hogy
– projektjük megvalósításával hozzájárulnak a fejleszteni kívánó kkv-k munkahelyeinek megtartásához;
– a kapott támogatáson felül önerőből finanszírozzák a projektet;
– a projekt fizikai befejezését követő két évben növelik nettó árbevételüket, személyi jellegű ráfordításukat és fenntartják foglalkoztatottaik létszámát.
Ambiciózus célok
Rákossy Balázs európai uniós források felhasználásáért felelős államtitkár hangsúlyozta: nagyszámban jelennek meg még gazdaságfejlesztési pályázati kiírások az év folyamán, még további nagyságrendileg 700 milliárd forint keretösszegben. A politikus hangsúlyozta: a következő hét évben a magyar kormány nagy hangsúlyt helyez az iparfejlesztésre, melynek eredményeként szeretnék elérni, hogy az ipar GDP-hez való hozzájárulása a jelenlegi 20-22 százalékról 30 százalék fölé emelkedjen.