A kedvező adóteher mellett nyújtható támogatással kapcsolatos főbb tudnivalókat és újdonságokat Hegedüs Sándor, az RSM Hungary adóüzletágának vezetője foglalta össze.

A 2017-es adócsomaggal együtt ismét változott az iskolakezdési támogatás. A tanév kezdete előtt érdemes áttekinteni a továbbra is kedvező adóteher mellett nyújtott támogatással kapcsolatos főbb tudnivalókat és újdonságokat – írja friss bejegyzésében Hegedüs Sándor, az RSM Hungary adóüzletágának vezetője.

Az iskolakezdési támogatás formája

A munkáltató saját döntése alapján részesítheti iskolakezdési támogatásban munkavállalóját, nem kötelezhető rá. E támogatás a verseny- és a közszférában egyaránt elérhető. A juttatás utalvány vagy az egyre népszerűbb elektronikus fizetési kártya formájában nyújtható.

Hosszabb ideig vehetjük igénybe a támogatást

Az iskolakezdési támogatás továbbra is az iskolakezdést megelőző 60. naptól, viszont egészen az év végéig igénybe vehető. Ez a 2017. szeptember 1-jén kezdődő oktatás esetében a 2017. július 2. és december 31. napja közötti időszakot jelenti. Az iskolakezdési támogatást évente egyszer lehet felhasználni.

Mi a feltétele az iskolakezdési támogatás igénybevételének?

Az iskolakezdési támogatást azok a szülők vehetik igénybe, akiknek általános iskolába vagy középiskolába járó gyermekük rendelkezik szülői- vagy gyámjogosultsággal a családi pótlékra, Mind a két szülő részesülhet a támogatásban, valamint az a nem vér szerinti szülő is, aki a családi pótlékra jogosult házastárssal él együtt. Az EGT-tagállamban történő oktatási intézmény látogatása nem zárja ki a juttatás igénybevételének lehetőségét, azaz a gyermeknek nem feltétlenül kell magyarországi iskolába járnia.

Mekkora lehet az iskolakezdési támogatás összege, és ez kinek mennyibe kerül?

Gyakorlatilag bármilyen összeg adható, azonban a korábbi évek kedvező adóztatás mellett  adható mértéke megszűnt, így már az első forinttól magasabb adóteherrel kell számolni.

Az adóterhet a munkáltató viseli, a munkavállalót ez közvetlenül nem érinti. Az adó mértéke 15 százalék 1,18-al szorozva, ahhoz jön hozzá a 22 százalékos egészségügyi hozzájárulás (EHO), amely az adóalapot terheli. Így lesz a teljes adóteher 43,66 százalék, ami azonban még mindig nagyon kedvezőnek mondható, ha bérre rakódó 85,71 százalék adóterhet vesszük összehasonlítási alapként.

Milyen nyomtatványt kell beszerezni a támogatás igényléséhez?

Az iskolakezdési támogatás igényléséhez elegendő a szülő nyilatkozata arról, hogy jogosult rá. Nem érdemes azonban hamis nyilatkozatot leadni, mert mind ebben az esetben, mind pedig akkor, ha a szülő a támogatást úgy veszi igénybe, hogy nem adja le a szükséges nyilatkozatot, a NAV büntetést róhat ki. Ez nem csak azt jelenti, hogy a hatóság a kedvezményes kifizetést utólag bérkifizetésnek minősíti, és a különbözetet meg kell fizetni, hanem bírsággal is sújthatja a mulasztókat!

Mire költhető el a támogatás?

Gyakorlatilag minden olyan eszköz és felszerelés megvásárlására felhasználható az iskolakezdési támogatás, amely taneszköznek minősülhet. Értelemszerűen elsősorban tankönyvek, taneszközök és ruházat vásárlására költhetjük az összeget, ez azonban kicsit tágabban is értelmezhető. Azon felül, hogy az összegből beszerezhetjük a tankönyveket, írószereket, technikacsomagot, rajzeszközöket, sportfelszerelést, taneszköznek számíthat egyebek mellett a gyermek részére vásárolt íróasztal, szék, vagy akár a tanuláshoz feltétlenül szükséges számítástechnikai eszköz is.