A külföldi nyaralásra utazók európai út esetén átlag napi 510, míg nem európai útnál 770 forintot költöttek utasbiztosításra. A téli szezonban ennél magasabb költségekkel kell számolni: síszezonban a mentési és ellátási költségek fedezete miatt 800 forint körüli napidíjjal kell számolni.

A legnépszerűbb tengerparti célpontok (Horvátország, Olaszország és Görögország) mellett Ausztria szerepelt a határon túli nyaralást kedvelők útitervében. Az első helyeken 2016-hoz képest nem történt változás, ugyanakkor szembetűnő, hogy míg 2016-ban még az ötödik helyen szerepelt, idén a 13. helyre csúszott vissza Franciaország – mutat rá Sebestyén László, a Netrisk.hu vezérigazgatója.

Ennek oka egyrészt az, hogy az ország tavaly labdarúgó-Európa-bajnokságot rendezett, melyen a magyar válogatott is érdekelt volt, másrészt az ismétlődő terrorista támadásokról érkező hírek idénre már sokakat elbizonytalaníthattak, amikor nyári programjaikat kellett megtervezniük.

Míg ősztől tavaszig a 4 vagy 5 napos utak a leggyakoribbak, addig nyáron a legtöbben (31 százalék) 7 vagy 8 napra kötöttek utasbiztosítást. A 4, illetve 5 napos utak ebben az időszakban a kötések további 10-10 százalékát adták. Európán belülre átlagosan napi 510 forintért, azon kívülre 770 forintért szerződtek az utazók, utóbbi eltérését a magasabb ellátási költség miatt fizetendő pótdíj okozza.

Az utasbiztosításokhoz – más biztosítási termékekhez hasonlóan – számtalan kiegészítő szolgáltatás vásárolható. A legnépszerűbbek ezek közül: biztosítás arra, hogy az ellátás költségeit ne az utasnak kelljen a biztosító térítéséig előfinanszíroznia,  illetve elektronikus eszközök (mobiltelefon, laptop, tablet, illetve fényképezőgép) védelme.

A síelés, snowbordozás nagyobb kockázattal, magasabb potenciális mentési költségekkel jár, ezért nem meglepő, hogy megfelelő utasbiztosítást napi 800 forint körüli díjon lehet vásárolni ilyen útra. A sípályáról történő – akár helikopteres – mentés mellett kiegészítésként a sífelszerelés mellett például kiegészítő szolgáltatásként a baleset miatt ki nem használt síbérlet, illetve sítanfolyam díját is vissza lehet fizettetni a biztosítóval.

Ami továbbra is keveseknek jut eszébe, az a felelősségbiztosítás arra az esetre, amikor mi okozunk kárt valakinek. Pedig ha valakinek az orvosi költségét nekünk kell fedeznünk, az akár milliós kiadást is okozhat nekünk, a tartós egészségkárosodás anyagi vonzataiba pedig jobb bele sem gondolni – figyelmeztet a Netrisk.hu vezetője.

A piacvezető portál adatai szerint a tavalyi síszezonban síbiztosítást kötők háromnegyede valamelyik osztrák pályára igyekezett, Szlovákiába további 8-10 százaléknyian utaztak, további 4-4 százalék körül mozgott az olasz és a francia síterepeket választók aránya. A síbiztosítások átlagos időtartama 5 nap volt.