
Magyarországon napról napra nő az 5G hálózati lefedettség, aminek köszönhetően egyre többen tapasztalhatjuk meg az újhullámos technológia előnyeit. Bár vannak, akikben az ötödik generációs mobilhálózat még mindig kétségeket ébreszt, de a tények továbbra is azt bizonyítják, hogy az 5G vitathatlanul sok pozitívummal rendelkezik – általános és professzionális felhasználói szinten egyaránt.
Miben rejlik a sikere? Miért érdemes elgondolkodni 5G-kompatibilis készülék vásárlásán? Tudj meg többet az innovatív technológia hátteréről!
Az 5G-vel a mobilhálózati technológiák új érájába léptünk
A mobilhálózati technológiák rohamos tempóban fejlődnek, olyannyira, hogy a 3G-től nemrég végleg búcsút vettünk. A 4G ugyan még mindig nagyszerű lehetőségeket kínál, de utódja specifikációival mégsem tudja felvenni a versenyt.
Gyorsabb sebesség, alacsonyabb késleltetés, a fogyasztók szélesebb körű kiszolgálása – ezek a forradalmi innováció hívószavai. Az 5G-technológia ráadásul úgy lett kitalálva és megtervezve, hogy igény esetén mindenkit – a különböző gépeket, készülékeket vagy iparágakat is – össze tudja kapcsolni. Ahhoz, hogy ez létrejöhessen, el kellett érni az adatátviteli sebesség csúcsát, amit az 5G le- és feltöltési sebessége is igazol.
Természetesen a sebesség mértékét és teljesítményét jelentős mértékben befolyásolhatja a használat helyének hálózati infrastruktúrája, de még ilyen esetben is megtízszerezi a 4G kapacitását. Egy szó mint száz, az 5G-vel új érába léptünk, aminek hála otthon sem jelent gondot egy 4K-s videó könnyű és gyors streamingelése vagy egy óriás fájl pillanatok alatt való letöltése.
Magasabb frekvencia = stabilabb hálózat
Az 5G nem csak adatátviteli sebességének gyorsasága, de stabilitása miatt is kiemelkedő. Ahogyan korábban írtuk, a forradalmi újdonság létrehozásakor elsődleges szempont volt, hogy mindent mindennel össze tudjon kapcsolni, ami már önmagában is sokkal nagyobb kapacitású hálózatot igényel. Ezért a fejlesztők lehetővé tették, hogy az 5G egészen más és új spektrumot, azaz a magasabb frekvenciákat is képes legyen elérni.
Ennek jóvoltából, ha 5G-vel működő mobilinternetet használunk, azonnal érezzük, hogy kisebb látenciával (vagyis késleltetési idővel) működik, ezzel utat engedve a különböző eszközök és gépek közötti extra gyors kommunikációnak. Számokban mérve: amíg a 4G 40 milliszekundumos, a vezetékes hálózatok pedig maximum 10-20 milliszekundumos késleltetésel működnek, addig az 5G esetében ez az érték egészen 1 milliszekundumig csökken.
Ennélfogva az ötödik generációs hálózat nem csak a mindennapi életünkben hoz változást, de az ipari automatizáció, valamint az Internet of Things (IoT) területén is hozzájárul a technológiai fejlődéshez.
A hazai mobilpiac széles körben kiszolgálja az 5G-vel kapcsolatos igényeket
Pár évvel ezelőtt az 5G-lefedettség, de az 5G-kompatibilis eszközök kínálata is igen csekély volt, mostanra azonban fordult a kocka. Az állandó hálózatfejlesztési munkálatoknak és a termékpaletták bővítésének köszönhetően számtalan lehetőségünk van a jövő útjára lépni. Ehhez szerencsére nem feltétlenül van szükség prémium minőségű telefonra, ugyanis jelenleg a legtöbb árkategóriában az összes hazai mobilszolgáltatónál vásárolhatunk 5G-vel működő modelleket.