Az élelmiszeripar átalakítása és a belföldi turizmus fejlesztése is közre játszhat abban, hogy Oroszország gazdasága lábra állhasson.

Az orosz pénzügyminiszter-helyettes szerint Oroszország rugalmasan és a lehetőségekhez képest gyorsan reagált az olajárak zuhanására, amely nagyban befolyásolta a költségvetés bevételi oldalának csökkenését. Makszim Oreskin a Bloombergnek adott interjúban azt mondta, hogy a következő évek legjelentősebb stratégiai átalakításába kezdtek.

Óriási beruházásokat hajtottak végre a vegyiparban, az élelmiszeriparban, a mezőgazdaságban, és a belföldi turizmus fejlesztését is stratégiai célként jelölték meg.

Oreskin úgy látja, hogy Oroszország 2016 negyedik negyedévében kikerülhet a recesszióból. Bár tavaly a gazdaság 3,7 százalékkal zsugorodott, néhány ágazat az idei első negyedévben már jelentős eredményeket ért el.

Így például toronymagasan listavezető az IT-szektor 28 százalékos emelkedéssel 2015 első negyedévéhez képest. Ez idő alatt a gyógyszeripar 9 százalékkal bővült, míg a vegyipar 4,2, az agrárium 3,8 százalékkal bővült. A mezőgazdaság tavaly az orosz GDP 4,4 százalékát termelte, ami 2003 óta a legjobb eredmény. A fejlesztésekben nagy szerepet játszott, hogy Moszkva embargót rendelt el, így kénytelen volt nagy ütemben fejleszteni a hazai agráriumot.

Az infláció márciusban már „csak” 7,3 százalék volt, a 2015 márciusi 16,9 százalékkal szemben. A miniszterhelyettes szerint változatlanul nagy gondot jelent, hogy kevés friss tőke érkezik az országba, s ez a helyzet nem fog változni az amerikai és európai uniós szankciós politika feloldásáig.