Huszonhat film, köztük több premier előtti bemutató szerepel március 1. és 12. között a 13. Frankofón Filmnapok programjában, amelyet az irodalmi, zenei, színházi és egyéb eseményeket is kínáló Frankofón Fesztivál keretében rendeznek meg.

A Frankofón Filmnapok idén nyolc ország filmjeit hozza el Budapest és más magyar városok közönségének a Magyarországi Francia Intézet rendezésében – mondta el az eseménysorozat sajtótájékoztatóján Franciaország magyarországi nagykövete.

Claire Legras felhívta a figyelmet a filmnapok mellett a Frankofón Hónap egyéb eseményeire is. Mint emlékeztetett, Magyarországon jelenleg 22 ezren tanulnak franciául, az ő számukra Pásztón Slam-versenyt, Pécsen Frankofón Diákszínjátszó Fesztivált, Budapesten pedig Frankofón dalversenyt hirdetnek.

Altnéder Miklós, a Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) frankofón ügyekért felelős koordinátora hangsúlyozta: a Frankofón Fesztivál a legismertebb és legfontosabb a budapesti nemzetközi fesztiválok között. A KKM nemcsak anyagilag járul hozzá az eseménysorozathoz, de több program szervezésében is részt vesz, és hagyományosan egy magyar filmet is felajánl a filmnapok programjába. Idén A berni követ című magyar történelmi thrillert láthatja a fesztivál közönsége, amely a március 3-i vetítés után egy beszélgetésen is részt vehet Szász Attila rendezővel.

Pierre Pedico, a Francia Intézet igazgatója arról szólt, hogy – a járványhelyzet időszakán túllépve – a filmnapokon tavaly már 12 ezer látogatót regisztráltak, idén pedig még magasabb látogatottságot tűztek ki célul.

Budapesten a Francia Intézet mellett az Uránia, az Art+ és a Toldi mozik 26 filmet vetítenek összesen 52 alkalommal.

A március 1-jei nyitóesten az Oscar-díjas Michel Hazanavicius Csapó! című vígjátéka lesz látható, a március 4-i gálaesten pedig Régis Roinsard Merre jársz, Bojangles? című romantikus drámája.

Sophie Sellier kulturális attasé kiemelte, hogy számos alkotást a magyarországi premier előtt láthat a filmnapok közönsége. A Caravaggio árnyéka egyik főszerepét például Isabelle Huppert alakítja, A vád című drámában Charlotte Gainsbourg és Mathieu Kassovitz szerepel, Louis Garrel Családban marad című vígjátéka pedig 14 kategóriában versenyez a César-díjért – fűzte hozzá.

A programban számos frankofón ország, mások mellett Belgium, Svájc, Kanada és Tunézia filmjei is szerepelnek a francia válogatás mellett.

A Nők a filmvásznon című tematikus blokkban nyolc női rendező munkái lesznek láthatók, több bemutatót beszélgetések is kísérnek majd. Az iskolásokat A kis Nicholas március 2-i vetítésével célozzák meg – mondta el Sophie Sellier.

Mint emlékeztetett, a Frankofón Fesztivál számos egyéb programmal, többek között három könyvbemutatóval is várja a közönséget.

Rameau Castor és Pollux című operáját Vashegyi György vezényli a Müpában, a Toldi moziban A gáláns Indiák című film vetítése kapcsán street dance estet hirdetnek, francia részvétellel rendezik meg a Zeneakadémián a Budapesti Szaxofon Napot, a Jazzdor Strasbourg-Budapest fesztivál nyolc francia, magyar és belga jazzformációt lát vendégül a BMC-ben, a Lyre Le Temps az A38-on lép fel, a Trafóban pedig Aurélien Bory mutatja be Emlékszem „Az ég messze van, a Föld is” című előadását.

Március 14-én, éppen 500 nappal a 2024-es párizsi olimpia megnyitója előtt sportnapot rendeznek a Francia Intézet előtt, ahol evezős felvonulás, futóverseny és rögbis programok is lesznek.

Március 20-án, a frankofónia nemzetközi napján a karikatúra műfajáról tartanak beszélgetést a világhírű francia karikaturista, Plantu részvételével, akinek a műveiből kiállítás is nyílik a Francia Intézetben.

(Forrás: MTI, fotó: Balogh Zoltán)