A marketing egyfajta kényelmi adó, amit valaki azért fizet, mert nem tudja, hol van az ügyfél, és nem tudja, hogy az ügyfél mit csinál – mondta Hild Imre a SUPER rendezvénysorozat budapesti állomásán.

A magyar vállalkozás világpiacra jutásáról tartott előadást szerdán Hild Imre a SUPER rendezvénysorozat utolsó állomásán, Budapesten. 

Hild Imre az Egyesült Államokban tanult és dolgozott, 2003-ban költözött vissza Magyarországra, ahol megalapította a Hild Életjáradékot. Elmondása szerint már az elején kiderült, hogy a legfontosabb: az ügyfél értékrendjét meg kell érteni, mert ha nem értik meg, akkor folyamatos disszonanciában lesznek vele. Az élet úgy hozta, hogy ki kellett válnia a Hild Életjáradékból , ekkor megalapította az OTP Életjáradékot, ami 3 év alatt 18 milliárdos értéket tudott felhalmozni.

2008 végén a magyar életjáradék-piac nem tudott már működni, így 2009-től kockázati tőkével és fiatal vállalkozásokkal kezdett el foglalkozni, ez egészen odáig jutott, hogy 2012-ben megalapította az iCatapult nevű céget. Az ingatlanalapú pénzügyi termékről nagy váltás volt az innovatív, internet alapú vállalkozás létrehozása és működtetése. A cél az volt, hogy közép-kelet-európai technológiai cégeket segítsen a világpiacra való jutásban.

Összesen négy cég volt, amelyik végigcsinálta a programot, a négyből jelenleg kettő működik. Ennek nagyon jó példája az EDMdesigner. Ez egy olyan cég, amely angol nyelvű e-mail szerkesztőket gyárt kis- és középvállalkozásoknak a világon bárhol. A kérdés az volt, hogyan tudnak majd ténylegesen a világpiacon működni, hogy fog a világ tudni a létezésükről. A legegyszerűbb megoldásnak egy blog elindítása bizonyult. Egy blogbejegyzés be is indította a céget, mert sikerült vele a megfelelő célcsoportot megtalálni.

Hild Imre szerint az üzleti logika három lépcsőfokból áll. Az első: a piaci lehetőség észrevétele, amiért a vállalkozást elindítanánk. A második: a hatékony megoldás prototípusa, amelynek gondos tesztelése után lehet az egész folyamatot és vállalkozási tevékenységet beindítani. Tipikusan a prototípus kialakítására maximum egy hónapot szánnak. A harmadik: a tőke és az együttműködő partnerek bevonása.

A pénzt az emberek általában marketingre akarják költeni. Elárulta, az OTP Életjáradék beindítása során az első fél évben 170 millió forint ment marketingre, amiből egy szerződést sem sikerült megkötni. Ezért azt tanácsolja, hogy a lehető legkorábbi fázisnál senki se alkalmazzon fizetett marketinget, mert az biztosan nem fog megtérülni. Erre szokták azt mondani, hogy a marketing egyfajta kényelmi adó, amit valaki azért fizet, mert nem tudja, hol van az ügyfél, és nem tudja, hogy az ügyfél mit csinál. Ezért nagyon fontos először felmérni a piacon, hogy hol van a tényleges célcsoport, és annak a célcsoportnak mire van szüksége. Ami hiányozni szokott, az a fókusz, mindig egy helyre összpontosítsunk, és ott akarjunk elérni 100 százalékot.

Hasonló innováció a babahőmérővel foglalkozó vállalkozás, a Stamp. Hárman vannak a cégben, két magyar és egy amerikai. A lényeg, hogy kisgyerekekre ráragasztják a hőmérőt, ami folyamatosan továbbítja az információt az okostelefonra, azaz nem kell felkelteni a gyereket, ha meg akarjuk tudni, hogy például lázas-e. A termék nagyon jól működik, de az a kérdés, hogy lehet-e ezt máshol használni, megtalálják-e az irányt, ami továbbviszi a vállalkozást.

Hild Imre felhívta a figyelmet, hogy nagyon fontos észben tartani a sebességet. „A világon szinte már mindenki LEAN-ben fejleszt. Gyorsan, rövid idő alatt fejlesztik a terméket, és ha működik, akkor mennek tovább. Emiatt, akár hazai, akár nemzetközi piacról van szó, aki eddig nem dolgozott LEAN-ben, most vegye fel, és kezdjen el vele, mert úgy lehet lényegesen a sebességet növelni, a világ ennek köszönhetően tud fejleszteni.”

Ami szintén nagyon fontos, hogy ne keverjük össze a tényeket a feltételezésekkel. Az üzleti terv csak terv, nem tény. „Nem volt még a világban olyan üzleti terv, amelyik túlélte volna az ügyféllel való találkozást.” Az üzleti tervet meg kell próbálni úgy kialakítani, hogy a benne lévő dolgok tényszerűek legyenek, és ne csupán nagyvonalú feltételezések.

Az időzítésre is figyelni kell. Minden vállalkozónak tudnia kell, hogy az adott ötlet mikor működőképes. Lehet, hogy pár évvel ezelőtt jött egy nagy ötlet, ami csak ma érett be, hogy vállalkozás legyen belőle, de tudni kell, hogy az ma mennyire állná meg a helyét a piacon.