Több mint hetvenezer ember tajszáma lehet érvénytelen; az érintettek fél éve nem fizették be a tételes járulékot, emiatt február közepén érvénytelenné válik a társadalombiztosítási azonosító jelük, így nem jár majd nekik ingyenes állami egészségügyi ellátás – erről beszélt a Magyar Nemzetnek adott interjújában a Pénzügyminisztérium adóügyekért felelős államtitkára.

Izer Norbert hangsúlyozta: a társadalombiztosítás mintegy tízmillió ember kockázatközössége, amelyben a törvény világosan megszabja, hogy kinek mennyit kell befizetnie. Ha valaki nem fizet járulékot, de ingyenesen igénybe veszi az állami egészségügyi ellátást, akkor igazságtalan helyzet áll elő.

Az államtitkár felhívta a figyelmet arra, hogy ez az évtizedek óta fennálló állapot szűnik meg a napokban. Február 12-én fontos változás lép életbe: ha egy magánszemély az egészségügyi szolgáltatási járulékból hathavi tartozást halmoz fel, akkor érvénytelenné válik a társadalombiztosítási azonosító jele, és nem veheti ingyenesen igénybe az állami egészségügyi szolgáltatást, amíg nem fizet érte.

Jelezte azt is, hogy az egészségügyi szolgáltatási járulék összege idén havi nyolcezer forint, az Európai Unióban lényegében minden tagállam többet kér el ilyen körű szolgáltatásért.

Izer Norbert kiemelte, hogy jelenleg több mint hetvenezer ember tartozik legalább hathavi összeggel, de ­február 12-ig még bárki leróhatja elmaradását vagy annak legalább egy részét, vagy jelezheti, hogy rossz anyagi helyzetben van. Ezzel elkerülhető a tajszám érvénytelenítése.

Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy a törvény ingyenes állami egészségügyi ellátást garantál többek között a nyugdíjasoknak, a diákoknak, a hajléktalanoknak, a közmunkásoknak, a munkanélkülieknek, a szociális ellátásra jogosultaknak és a kismamáknak.

Az államtitkár közölte, a koronavírus-járvány rendkívüli nyomás alá helyezte a teljes egészségügyi rendszert, éppen ezért vált különösen időszerűvé a társadalombiztosítási rendszer igazságosabbá tétele.

Izer Norbert szerint a hathavi tartozást felhalmozók is kivehetik még a részüket a rendszer fenntartásából; ki azzal, hogy befizeti a járulékot, ki azzal, hogy jelzi nehéz anyagi körülményeit, ki pedig azzal, hogy külföldi munkavégzés és külföldi adófizetés esetén kijelentkezik a magyar biztosítási rendszerből.

(Forrás: Pénzügyminisztérium)