A politikai és gazdasági veszélyek csaknem teljes spektrumára fel kell készülnie a kockázatkezelőknek – állítja a a Marsh Political Risk Map 2016 tanulmánya.

Bármilyen profilú kockázatelemzésre rányomja a bélyegét a terrorfenyegetettség. Mind Oroszország, mind az USA saját bőrén tapasztalhatta meg az elhúzódó közel-keleti konfliktus áldatlan hatásait és mindent megtesznek annak érdekében, hogy szárazföldi erőik bevetését elkerüljék.

Ez azonban azt is jelenti, hogy a légicsapások esetleges fokozásán kívül nem sokat fognak tenni, ez azonban kevésnek bizonyulhat az Iszlám Állam ellen – olvasható a Biztosítási Szemlében.

A terrorveszély más kockázatokra nézve is katalizáló hatást gyakorol. A menekültáradat a meglévő bevándorlási gyakorlat illetve szabályozás működőképességét kérdőjelezi meg, ezzel párhuzamosan pedig egyre növekszik az „anti-establishment” (szélsőjobbos, bevándorló-ellenes, unióellenes) politikai erők népszerűsége Európa szerte.

Habár egyelőre valószínűtlen, hogy ezek az erők a közeljövőben hatalomra kerüljenek, popularista propagandájuk a nagyobb pártok irányvonalait is befolyásolhatja, ez pedig komolyan veszélyezteti a munkaerő szabad áramlását Európán belül.

Nem ez az egyetlen fenyegetés, ami idén az Uniót fenyegeti, maga a bevándorlás, illetve az egységes kezelési gyakorlat teljes hiánya a tagállamok közti konfliktusok állandó forrásává vált, ráadásul akár a tagországok száma is csökkenhet eggyel: a kockázatelemzők Nagy-Britannia kilépésének esélyét egyelőre 35 százalékra teszik.

Ugyancsak komoly kockázatokat jelentenek a különféle szeparatista törekvések és konfliktusok a világ számos országában, beleértve Jement, a Kelet-Ukrajnai konfliktust, vagy Skócia, Hong Kong és Katalónia függetlenedési törekvéseit.

A geopolitikai színteret a három nagyhatalom, az USA, Kína és Oroszország közti folyamatos feszültségek jellemzik, melyeket csak súlyosbít az a tény, hogy mindhárom szereplőnek igen komoly belső feszültségekkel is szembe kell néznie.