Az idei első fél évben 2850 háztartási méretű kiserőmű (hmke) létesült, beépített teljesítményük több mint 22 megawatt. A berendezések szinte mindegyike napelemes. A háztartások jövőbeli napelemmel ellátását segítheti, hogy olcsóbbak lehetnek ezek a berendezések, miután eltörölték a rájuk kivetett földvédelmi járulékot.

A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) a hmke-rendszerek számáról és kapacitásáról készített jelentése szerint az első negyedévben 1026 berendezés jött létre 7,04 megawatt beépített teljesítménnyel. Közülük 12 földgázt hasznosít, 28 szélenergiára épül, a többi napelemes, átlagos beépített teljesítményük 6,8 kilowatt. Területi eloszlásuk nagyjából egyenletes, a legnagyobb új teljesítmény (1739 kilowatt) az Elmű területén létesült – közölték.

A jelentés szerint a második negyedévben 1824 hkme csatlakozott a hálózatra 12,05 megawatt beépített teljesítménnyel. A berendezések kivétel nélkül napelemesek, átlagos beépített teljesítményük 6,6 kilowatt. A teljesítmény a második negyedévben is az Elmű területén emelkedett a legnagyobb mértékben, negyedéves összehasonlításban viszont az E.ON észak- és dél-dunántúli területén volt a legnagyobb arányú a teljesítménybővülés. Kiemelték azt is, hogy az első negyedévhez képest a másodikban 71 százalékkal emelkedett a csatlakozott teljesítmény.    

Az első két negyedév adatai alapján a MEKH arra számít, hogy a hmke-berendezések idei teljesítménybővülése felülmúlhatja a tavalyit. Felidézték, hogy 2016 végén majdnem 20,5 ezer hmke csatlakozott a villamosenergia-hálózathoz 165 megawatt beépített teljesítménnyel. 

Ráadásul a jövőben olcsóbb lehet egy kis teljesítményű naperőmű építése, miután eltörölték a rájuk kivetett földvédelmi járulékot – hívja fel a figyelmet a napelemes rendszerek telepítésével foglalkozó Optimum Solar. A cég közleményében emlékeztet arra, hogy a korábbi szabályozás szerint naperőművek létesítése esetén földvédelmi járulékot kellett fizetni, amelyet a termőföld aranykorona-értéke, illetve minősítési osztálya alapján állapítottak meg. 

A Magyar Közlönyben nemrég megjelent törvénymódosítás szerint a járulékot eltörölték, amit Lugos Roland, az Optimum Solar ügyvezetője jó szakmai döntésnek tart. A cég számítása szerint az intézkedésnek köszönhetően hektáronként 2-3 millió forinttal kerülhet kevesebbe a naperőművek létesítése. Mivel egy 0,5 megawatt (MW) teljesítményű kiserőmű területigénye körülbelül másfél hektár, így akár 3-4 millió forintot takaríthat meg a befektető – tették hozzá.

Az Optimum Solar várakozásai szerint a lendületes hazai naperőmű-építés folytatódik, ehhez hozzájárul a mostani törvénymódosítás. Az Optimum Solar eddig közel 90 településen több mint 200 napelemes rendszert telepített, 2017-ben 20 darab 0,5 megawattos  kiserőművet adott át. Az Optimum Solar értékesítésének nettó árbevétele 2016-ben 857,7 millió forint volt, idén 4,5 milliárd forint árbevételre számítanak. (MTI)