Az uniós tagállamok a gyakorlatban nem tudják kizárni területükről a GMO-élelmiszereket és -takarmányokat, mondták az Európai Parlament képviselői.

Az Európai Parlament elutasította azt a jogszabálytervezetet, amely szerint a tagállamok saját területükön korlátozhatják vagy betilthatják az unió által már jóváhagyott, GMO-t (genetikailag módosított szervezetet) tartalmazó élelmiszerek vagy takarmányok forgalmazását és felhasználását. A képviselőcsoportok szerint a tervezet nagy valószínűséggel határellenőrzések bevezetéséhez vezetne a GMO-t támogató és ellenző tagállamok között.

„A mai szavazás eredménye egyértelmű jelzés az Európai Bizottság számára. A javaslat fejreállítaná mindazt, amit az egységes piaccal és a vámunióval már elértünk” – mondta a környezetvédelmi szakbizottság olasz néppárti elnöke, Giovanni La Via képviselő, akinek a bizottsági javaslat elutasítására vonatkozó jelentését 577 szavazattal, 75 ellenszavazat és 38 tartózkodás mellett fogadták el. „Az elmúlt pár hónapban komoly bírálat érte a Bizottságot azért, mert semmilyen hatástanulmányt nem végzett el, mert a javaslat nem volt összeegyeztethető az egységes piaccal, és mert valószínűleg nem is kivitelezhető a gyakorlatban. Nem mérték fel a várható következményeket és nem néztek utána az alternatíváknak sem. Véleményem szerint a javaslat negatív következményekkel járt volna az unió mezőgazdaságára nézve, amely nagymértékben támaszkodik a génmódosított forrásból származó fehérjére. A közvetlen hatás az importokra nézve is kedvezőtlen lett volna. Végül pedig ott van a kérdés, hogy egyáltalán megvalósítható lett-e volna a javaslat, hiszen az unión belül nincs határellenőrzés.”

A jogszabálytervezetet, amely a piaci forgalmazás kérdésében választási lehetőséget adna a tagállamoknak az unió által már jóváhagyott GMO-élelmiszerek és állati takarmányok engedélyezése terén, 2015. április 22-én nyújtotta be a bizottság.

A bizottság szerint a GMO-t tartalmazó élelmiszerek és takarmányok esetében ugyanúgy kell eljárni, mint a GMO-növények termesztése esetében – ez utóbbit egy idén áprilisban hatályba lépett uniós jogszabály szabályozza. Ennek értelmében a tagállamok dönthetnek arról, hogy megengedik-e saját területükön a génmódosított növények termesztését.

Míg a földhöz kötött növénytermesztés szükségszerűen a tagállam területén történik, addig a GMO-termékek átszállíthatók a határon, vagyis egy nemzeti értékesítési és felhasználási tilalom vagy korlátozás nehezen vagy egyáltalán nem lenne betartható határellenőrzések bevezetése nélkül.

A következő lépések

Az egészségügyért és az élelmiszerbiztonságért felelős Vytenis Andriukaitis biztos kijelentette: a bizottság nem vonja vissza a javaslatot, amelyet most a tagállamok miniszterei vitatnak meg. Ha a parlament társjogalkotójaként a tanács is elutasítja a javaslatot, akkor lezárul a jogalkotási eljárás.