Országos roadshow indul kedden, hogy bemutassa az európai uniós pályázatok fortélyait, amellyel sikeresek lehetnek a 2014-2020-as uniós ciklusban – jelentette be Csepreghy Nándor hétfőn.

A Miniszterelnökség fejlesztéspolitikai kommunikációért felelős helyettes államtitkára elmondta:a rendezvény Veszprémből indul, majd az ország hét fejlesztéspolitikai régiójának központi városaiban Debrecenben, Szegeden, Egerben, Pécsett, Budapesten és Szombathelyen folytatódik, mindenhol kétnapos program várja az érdeklődőket kedden és szerdán.

A következő elszámolási ciklus pályázatai megindultak, a múlt héten mintegy 80 milliárd forint értékben jelentek meg kiírások. A pályáztatás folyamata egyszerűbbé vált, az adminisztráció digitalizált formában zajlik, a pályázati program végigkíséri a vállalkozásokat a jelentkezési folyamaton, a különböző állami adatbázisok összekapcsolásának köszönhetően pedig 600 helyett csupán 300 adat benyújtására van szükség.

A 2007-2013-as ciklusra jutó támogatásokról Csepreghy Nándor elmondta, hogy várhatóan Magyarország lesz az első uniós tagállam, amely a számára meghatározott teljes keretösszeget lehívja, a tervek szerint még idén őszig. Ezt követően, mivel a kormány 10 százalékkal több pályázati szerződést kötött a keretösszeghez képest, az EU-tól érkező és a támogatási szerződéssel lekötött összegek közötti különbséget a hazai költségvetés finanszírozza.

Karsai Tamás: 900 milliárd forintra pályázhatnak az idén a kkv-k

Összesen mintegy 900 milliárd forint értékű uniós pályázat jelenik meg idén kapacitásbővítésre és tematikus célokra a mikro-, kis- és középvállalkozásoknak – mondta Karsai Tamás, a Nemzetgazdasági  Minisztérium gazdaságfejlesztési programok végrehajtásáért felelős helyettes államtitkár hétfőn az M1 aktuális csatornán.

Az előző uniós ciklusban az időszak egészére jutott hasonló nagyságú összeg fejlesztésekre. Jelentős változás még, hogy megnőtt a visszatérítendő források aránya és értéke is. A tervek szerint a következő 1-2 évben több mint 700 milliárd forint jelenik meg visszatérítendő támogatás – elsősorban hitel, valamint garancia és kockázati-tőke finanszírozás – formájában.

Az első körben július 9-től 85 milliárd forintra pályázhatnak – elsősorban feldolgozóipari – vállalkozások, illetve a tevékenység alapú listán szereplő cégek. Ezen belül is előnyben részesülhetnek például az exportorientált cégek, a nagy növekedési potenciállal rendelkező és az innovatív vállalkozások.

Túljegyzés esetén lehetőség van pótlólagos források átcsoportosítására.  A Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Programban (GINOP) egyik kiemelt feladat, hogy a jövő évben az új uniós ciklus kifizetéseit beindítsa és támogassa, így jelen pillanatban minden olyan vállalkozás, amely belefér a konstrukcióba, számíthat a támogatásra – vélekedett a helyettes államtitkár.

MTI