
Hamarosan érzékelhetően kezdetét veszi az egyetemes szolgáltatók, így a gázszolgáltatók piacának átalakulása. A szolgáltatóváltással kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat a Magyar Energetikai- és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) foglalta össze.
Milyen teendője van azoknak a fogyasztóknak, akik számára az engedélyét visszaadó három társaság – az E.ON Energiaszolgáltató Kft., a GDF SUEZ Energia Magyarország Zrt. és a Tigáz Tiszántúli Gázszolgáltató Zrt. – szolgáltat földgázt?
A felhasználóknak nincs teendőjük a váltással kapcsolatban, a folyamat automatikus lesz. A régi és az új szolgáltató közötti átadás átvétel törvényileg szabályozott, a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal felügyelete mellett zajlik. Az átadás-átvétellel kapcsolatos együttműködés keretében az átadó szolgáltató feladata a felhasználókra vonatkozó adatok, információk átadása az átvevő szolgáltató számára. A törvény megköveteli a felhasználók teljes körű tájékoztatásának biztosítását, amelynek érdekében az átadó és az átvevő szolgáltatóknak tájékoztatási menetrendet kell készítenie, és ennek megfelelően kell gondoskodniuk arról, hogy a felhasználók a szerződésükkel kapcsolatos legfontosabb változásokról időben megfelelő tájékoztatást kapjanak.
A felhasználóknak az átadás-átvétel folyamatában fontos együttműködési kötelezettségük van, amely különösen az adategyeztetésre és a fogyasztásmérő leolvasására terjed ki. Nyilvánvaló felhasználói érdek, hogy a szolgáltató a felhasználó személyére, továbbá az aktuális mérőállásra vonatkozó pontos információkat megkaphassa.
Az átadás-átvétel folyamán a szolgáltatók megkereshetik a felhasználókat adategyeztetés érdekében, amelynek kapcsán azok együttműködnek a szolgáltatóval.
Hogyan érinti a számlázást a szolgáltatók közötti átadás-átvétel?
Az átadás-átvétel során az átadás időpontjára vonatkozó mérőállás alapján kerül sor a számlák kibocsátására. Ezzel kapcsolatosan az elosztót terheli majd a kötelezettség, amelynek keretében alapvetően becsléssel kerül sor az átadási mérőállás meghatározására, az utolsó leolvasott mérőállás alapul vételével. Az elosztónak az átadási mérőállást legkésőbb az átvétel időpontját követő 20 napon belül kell közölnie az átadó és átvevő szolgáltatóval. Az egyetemes szolgáltató dönthet úgy, hogy a becslés helyett diktálásra ad lehetőséget a fogyasztóknak. Az új, átvevő egyetemes szolgáltató az így meghatározott átadási mérőállás figyelembe vételével fogja a jövőbeni számlákat kiállítani.
Az átadó egyetemes szolgáltató feladata a felhasználóval való elszámolás végrehajtása, amelynek keretében az átadási mérőállás figyelembe vételével végszámlát köteles kiállítani a felhasználók számára, az átadási mérőállás rendelkezésre állását követő 20 napon belül.
Fontos szabály, hogy az átvevő egyetemes szolgáltató által kiállított első számla kezdő mérőállásának, valamint az átadó egyetemes szolgáltató által kiállított végszámla záró mérőállásának meg kell egyeznie egymással.
Mire kell különösen figyelni a fogyasztóknak szolgáltatóváltás után?
Különös figyelmet igényelhetnek a fogyasztók részéről az alábbi esetek:
- A fogyasztóknak tisztában kell lenniük azzal, hogy új szerződésük lesz az új szolgáltatóval. Az új szerződés nem csak úgy jöhet létre, hogy a fogyasztók aláírják az új szolgáltatóval a szerződést, hanem ráutaló magatartással is. Különösen fontos, hogy tudatosítsuk a felhasználókban, hogy az átvevő szolgáltatóval a szerződésük a törvény erejénél fogva fog létrejönni, ahhoz írásbeli szerződés megkötésére nincs szükség.
- Tekintettel arra, hogy az átadás-átvétel a felhasználói adategyeztetésen alapszik, fontos, hogy az átadás-átvétel időpontjához közel eső felhasználóváltások esetében a felhasználók fokozottan működjenek együtt az átadó és átvevő szolgáltatókkal. Ez azt jelenti, hogy a felhasználóváltásokat a lehető leghamarabb jelentsék be az aktuális szolgáltató részére. Erre általában 15 napja van a felhasználóknak, ez alól kivétel az öröklés, mert ez esetben 6 hónap áll a felhasználó rendelkezésére, tekintettel a hagyatéki eljárás lefolytatására.
- A felhasználóknak különös figyelmet kell szentelniük az átadási mérőállás megfelelőségére: amennyiben diktálásra lesz mód, úgy azzal mikor tudnak esetlegesen élni, amennyiben pedig becsléssel állapítja meg az elosztó a mérőállást, úgy ellenőrizni kell a becslés megfelelőségét. Ha a felhasználó a becsléssel nem ért egyet, úgy jelezze az elosztó felé.
Milyen következménye lehet annak, ha a fogyasztó nincs tisztában a szolgáltatóváltás folyamatával?
A vonatkozó jogszabályi előírások szerint az átadás-átvétel automatikusan történik a fogyasztók, felhasználók szempontjából. Amennyiben az átadási mérőállás megállapítása leolvasás vagy mérőállás diktálás alapján történne, ez azonban a felhasználó együttműködésének hiányában meghiúsulna, úgy a szolgáltató becslés alapján állapítja meg majd az átadási mérőállást. Ennek a korrekciója legkésőbb a következő éves leolvasáskor történik majd meg.
A felhasználók alapvető érdekét szolgálja az, ha a szolgáltatóval együttműködnek az átadás átvétel során.
Hogyan érinti azokat a fogyasztókat a szolgáltatóváltás, akiknek folyamatban lévő, rendezetlen ügye van az engedélyét visszaadó szolgáltatóval?
Az átadás-átvételi folyamat azt jelenti, hogy az átadó egyetemes szolgáltató egyetemes szolgáltatás nyújtására vonatkozó engedélyét a Hivatal visszavonja, s ezért a felhasználókat ellátni már nem lesz jogosult. Ebből következően valamennyi, az átadó ellátási területére tartozó felhasználóval az átadó szerződése megszűnik, és az új, átvevő szolgáltatóval fog létrejönni a szerződésük.
A jogszabály meghatározza az átadó felé tartozással rendelkező felhasználókra vonatkozó szabályokat. E szerint lehetőség van arra, hogy az átadó és az átvevő szolgáltatók megállapodjanak a felhasználó tartozásából eredő követelés átvevő szolgáltatóra való engedményezéséről. Tekintettel arra, hogy az engedményezésre a jogszabály csak lehetőséget biztosít, fennállhat az a helyzet is, hogy ilyen megállapodás nem jön létre, és a felhasználók az átadó részére kötelesek lesznek megfizetni a tartozásukat.
Az egyes fogyasztóknak az átadó szolgáltatóval szemben fennálló jogi vitáik, „jogilag rendezetlen státuszuk” nem akadályozza azt, hogy az átadandó felhasználók közössége, egésze átvételre kerüljön az új szolgáltatóhoz.
Hogyan kerülhet a jogszabályi rendelkezés alapján az átadótól a felhasználókkal szembeni követelés az átvevőhöz?
A jogszabályi rendelkezés alapján az átadótól a felhasználókkal szembeni követelés engedményezés útján kerülhet át az átvevőhöz. Az engedményezés tartalmának és az ellenértéknek a kérdése az átadó és az átvevő megállapodásának a függvénye.
Befolyásolja a kikapcsolási folyamatot a szolgáltatóváltás?
A kikapcsolási folyamatot az átadás-átvétel nem akadályozza, továbbra is kikapcsolhatók a 60 napnál hosszabb fizetési késedelembe esett lakossági felhasználók. Jelezzük, hogy a nem lakossági egyetemes szolgáltatásra jogosult felhasználók 30 napnál hosszabb fizetési késedelem esetén kapcsolhatóak ki. Az átvett követelés meg nem fizetése esetén tehát az átvevő szolgáltató ugyanolyan feltételekkel kezdeményezheti a felhasználó kikapcsolását, mintha a követelés már eleve nála keletkezett volna.
A kikapcsolt felhasználók mikor kérhetik az új szolgáltatótól a visszakapcsolást?
Az összes lejárt határidejű tartozás (tehát nem csak a 60 napon túli), valamint a kikapcsolási díj megfizetése után kérhetik a visszakapcsolást a kikapcsolt felhasználók. Kivételt képeznek ez alól a 6 hónapnál hosszabb ideje kikapcsolt fogyasztók, náluk a visszakapcsolás feltétele a műszaki biztonsági felülvizsgálat (nyomáspróba) is.
Ha a felhasználóval szembeni követelés az átadó szolgáltatónál marad, akkor a felhasználónak a számlatartozást az átadó számára kell megfizetnie, amely az átvevő szolgáltató felé igazolja a tartozás rendezését, amelyet követően sor kell kerüljön a felhasználó kérése alapján a visszakapcsolására. Amennyiben a tartozás átadásra került az átvevő szolgáltatóhoz, úgy értelemszerűen az új szolgáltató felé kell megfizetni a felhalmozott tartozást.
Meddig tart majd az átadás-átvétel folyamata?
Az átadás-átvételi folyamat legfeljebb az átvevő szolgáltató kijelölését követő 18 hónapig tarthat, a vonatkozó jogszabályi előírás alapján.
MEKH