Napról napra újabb és újabb iparági kezdeményezések és szabályozások látnak napvilágot a vállalati felelősség és fenntarthatóság (napjainkban ESG-nek nevezett!) világában. A COVID után, a háborús konfliktusok mellett. A tisztánlátás érdekében nélkülözhetetlen a fő trendek és folyamatok beazonosítása. Az aktuális keretrendszerek és játékszabályok ismerete alapján az ésszerű adaptáció mellett tette le voksát a CSR Hungary. Azonban megfelelő mennyiségű és minőségű információk nélkül ez sem megy! A 19. CSR Hungary Summiton új arcok, új trendek, új megközelítések és az új gondolatok kerülnek előtérbe, melyek a cégek mindennapi vállalati fenntarthatóság és felelősség gyakorlati alkalmazásában segítenek. Erről is beszélgettünk Takács Júliával, a CSR Hungary CEO-jával és alapítójával.

Már a 19. CSR Hungary Summit Konferenciát szervezik idén, november 15-én. A 19 év nem kevés időt jelez nem csak egy cég, hanem egy hagyományt teremtő szakmai esemény történetében sem.

Maga a CSR Hungary márka 2006-tól létezik, a téma alapító úttörőjének számítunk Magyarországon. Magyarországon egyedülálló a vállalati fenntarthatóság és felelősség (CSR) területén, hogy 2006 óta kizárólag e témával foglalkozó, magyar márkát építettünk fel. Az évi, összegző szakmai konferencia, a CSR Hungary Summit ma már egy eleme -bár meghatározó eleme-a komplex portfóliónknak. Saját kommunikációs platformjainkon kívül (hírportál, kiadványok) tanácsadói profilunk, CSR Next képzési rendszerünk támogatja a cégeket a témában.

A kezdetektől azt vallottuk, hogy ez a típusú gondolkodásmód „nem csak” a kommunikáció, a HR, a környezetvédelem, a nonprofit rész, a pénzügyi audit „átkeresztelődését” jelenti, hanem egy komplex, rendszerszintű megközelítést kíván. A cég DNS-évé válhat.

Átfogó rálátást kíván (gazdaság, társadalom, környezet) egy cég/szervezet működésében. Ez támogatja a minden értelemben hatékonyabb, jó üzleti működést. Versenyképesebbé teheti a magyar cégeket is. Még válság időszakban is: mert megoldásokat adhatnak, utat mutathatnak…

Mi teheti versenyképesebbé magát a CSR Hungary Summitot? Hisz jelenleg az ESG bűvöletében újra a „foci szindróma” lépett életbe. Nap mint nap erről írnak. Véleményt mondanak. Egymásutáni napokon fenntarthatósági, ESG események sorjáznak…

A hitelességet, a folyamatosságot jelzi, hogy az első évi, összegző CSR Hungary Summit Konferenciánk 2006-ban volt. Akkor amikor a vállalati fenntarthatóság és felelősség rendszerszintű, szakmai megközelítése nem volt ismert Magyarországon. Az adományozás, jótékonyság volt a fókuszban a vállalatoknál társadalmi felelősség címén.

Ezért hívtuk Magyarországra akkor Edoardo Gait, a Dow Jones Fenntarthatósági Indexet készítő SAM Group igazgatóját. A Dow Jones Fenntarthatósági Index is már ESG teljesítménymérő eszköz. De megemlíthetnénk még a meghívott előadóink között a Brit Királyi Posta akkori fenntarthatósági vezetőjét is.

A hitelesség és folyamatosság mellett Mi az adott időszak összefüggéseit, háttérinformációkat nyújtunk a cégek számára a CSR Hungary Summiton is. Sokszor olyan folyamatokra és jelenségekre hívjuk fel a figyelmet, melyek még Magyarországon nem kerültek fókuszba, de a következő években már várhatóan előtérbe fognak kerülni.

A helyi közösségek pedig a fenntarhatóságot majd az önfenntartással tudják összekapcsolni. Ez egy nagyon lényeges kérdés.

Miről fog szólni a 2024-es CSR Hungary Summit?

Az EU bizonyos rendelkezések, szabályozások folytán középpontba helyezte a CSRD-t és az ESG teljesítménymérést. Még ki nem kristályosodott alapelvek és módszertan alapján. Így az aktuális pillanatképpel nekünk foglalkoznunk kell. Mit? Hogyan? Kikkel? Miért?

A megfelelő hatóságok, intézmények vezetői (SZTFH, Pénzügyminisztérium) segítenek abban, hogy a mostani szabályozások és elvárások labirintusában ne vesszünk el.

Sokszor elfelejtkeznek arról, hogy a „nagy kép”, a geopolitikai háttérismeretek, az erőegyensúlyok áthelyeződése mennyire fontosak lehetnek a cégek fenntarthatósági és felelősségi rendszerében. Pl Ázsia szerepének újra értelmezése már a kikerülhetetlen valóság.

Hogyan tudunk reagálni a mainstream célokra, alapelvekre a magyar gazdaság, az itteni üzletágak részéről? Központi téma a karbonsemlegesség. Ki? Mennyit? Miért? Hogyan tudja elérni, vagy éppen nem elérni a kitűzött globális, EU-s célokat?

És itt van a legfőbb természeti erőforrás az ember, mely nagyon sokszor kárvallottja is lehet a gazdasági, társadalmi, politikai folyamatoknak.  Ugyanakkor a cégek, szervezetek különböző eszközökkel védőburkot nyújthatnak az érintettjeiknek.

A 2024. november 15-ei CSR Hungary Summit Konferencia estéjén pedig sor kerül a Magyar Üzleti Felelősség Díj, a CSR Hungary Díj átadására is.

Többek között átadásra kerül a Budapesti Kereskedelmi-és Iparkamara (BKIK) Különdíj nem budapesti vállalatnak.

Mindezekről, a témákról, előadókról részletesebben olvashat itt: https://csrhungarysummit.csrhungary.eu/