A jegyban felfüggesztette a Quaestor Alapkezelő tevékenységi engedélyét, a brókerügy károsultjai azonban továbbra is hozzáférnek az alapkezelőnél tartott pénzükhöz, befektetési jegeiket bármikor visszaválthatják.

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) felfüggesztette a Quaestor Befektetési Alapkezelő Zrt. tevékenységi engedélyét a befektetési alapkezelésre és portfoliókezelésre vonatkozóan, mivel a társaság nem felel meg a tevékenységvégzéshez szükséges engedélyezési feltételeknek. Az alapkezelő minősített befolyással rendelkező tulajdonosa (a felszámolás alatt álló Quaestor Pénzügyi Tanácsadó Zrt.) ugyanis a pénzügyi szférában szakmai elismertségét végérvényesen elvesztette, így nem rendelkezhet jó üzleti hírnévvel, illetve a megbízható, gondos tulajdonosi irányítást sem képes biztosítani.

A Quaestor Alapkezelő az MNB határozatának kézhezvételétől a feltételek (adott esetben a Quaestor Pénzügyi Tanácsadó Zrt. tulajdoni hányadának értékesítésével megvalósuló) helyreállításáig, de legfeljebb hat hónapig befektetési alapkezelési, illetve portfólió-kezelési tevékenységet (ideértve a foglalkoztató nyugdíjszolgáltató intézmény portfóliójának kezelését is) nem folytathat – közölte a jegybank.

Tekintve azonban, hogy a Quaestor Alapkezelő által kezelt alapok befektetési jegyei a Quaestor Értékpapír Zrt., mint korábbi forgalmazó ügyfeleinek kártalanítási eljárásában is érintettek, a befektetői érdekek védelme csak akkor valósulhat meg, ha az ügyfelek befektetési jegyeiket vissza is tudják váltani. Mindezek alapján a tevékenység végzésének jegybanki tilalma alól kivételt képeznek a befektetési jegyek visszaváltásának fedezetét szolgáló eszközértékesítések, illetve visszaváltás lehetőségéhez kapcsolódó kötelezettségek teljesítése (például nettó eszközérték megállapítása).

Mint ismert az MNB korábban helyszíni célvizsgálat-sorozatot indított a hazai tőkepiac számos szereplőjével szemben, melynek célja volt kiszűrni és szankcionálni azon vállalkozásokat, amelyek nem az elvárható szakmai gondossággal és nem a jogszabályi előírásoknak megfelelően kezelik az ügyfélpénzeket. A Quaestor Alapkezelővel szembeni vizsgálatok során észlelt szabálytalanságok miatt a jegybank már az eljárás folyamatában ideiglenes intézkedést tett, s a befektetők védelme érdekében 2015. november 4-én felügyeleti biztost rendelt ki a társasághoz.

A jegybank mostani vizsgálatot lezáró határozatában – a személyi feltételek fentiekben részletezett hiányán túl – megállapította, hogy a Quaestor Alapkezelő működése során nem biztosítja az összeférhetetlennek tekinthető feladatok és felelősségek jogszabálynak megfelelő kezelését. A feltárt hiányosságokra tekintettel a jegybank határidő tűzésével felszólította a társaságot, hogy tevékenysége körében az egymással összeférhetetlen feladatokat és felelősségi területeket válassza szét, valamint biztosítsa az összeférhetetlenség feltárására vonatkozó ellenőrzési feladatok jogszerű ellátását.