Több ezer fiatal vitatja meg az EU előtt álló kihívásokat a május 20-21-i strasbourgi Európai ifjúsági Rendezvényen (European Youth Event, EYE). A fiatalok uniós döntéshozókkal, az üzleti szektor és a civil szféra képviselőivel találkoznak és workshopokon, szemináriumokon vesznek részt.

Az Európai ifjúsági rendezvény mintegy 150 programmal várja a fiatalokat, mottója: „Együtt képesek vagyunk változásokat elérni”.
Az EYE célja, hogy bevonja a több mint hétezer európai fiatalt az unió politikájának alakításába és együttes erővel keressenek megoldást Európa sürgető, őket is érintő problémáira. A legfontosabb ötleteket egy jelentésben foglalják majd össze, amelyet eljuttatnak az Európai Parlament képviselőihez.

A program

A rendezvény számos, a fiatalokat foglalkoztató kulturális és szociális témakört érint, és olyan előadókat sorakoztat fel, mint például Denis Mukwege kongói nőgyógyász, a 2014. évi Szaharov-díj nyertese, Ensaf Haidar, Raif Badawi szaúdi blogger felesége, Marianne Thyssen munkaügyért felelős uniós biztos vagy Samantha Cristoforetti olasz űrhajós. Az eseményen az EP alenökei, Sylvie Guillaume (szocialista, francia), Mairead McGuinness (néppárti, ír), Rainer Wieland (néppárti, német) és Ulrike Lunacek (zöldpárti, osztrák) is felszólalnak.
Lesznek többek között viták, meghallgatások, workshopok, eszmecserék EU-s döntéshozókkal, valamint online játékok is, mind a következő öt téma köré szervezve:

  • Háború és béke: Mit lehet tenni a béke érdekében?
  • Érdektelenség vagy aktív részvétel: Mitől működik jól a demokrácia?
  • Kirekesztés vagy hozzáférés: Hogyan csökkenthető a fiatal munkanélküliek száma?
  • Stagnálás vagy innováció: Milyen lesz a munka világa a jövőben?
  • Siker vagy bukás: Új utak egy fenntartható Európáért?

Kövesse az eseményeket online!

Azok, akik személyesen nem tudnak részt venni a péntek reggel kezdődő eseményen, online követhetik a fontosabb vitákat.
Már el lehet elérni az interneten az Európai Parlament dashboardját, amely egy helyen gyűjti össze az EYE-hoz kapcsolódó tweeteket, Instagram-fotókat, Snapchat-oldalakat, Periscope-közvetítéseket, illetve az EYEtv közvetítéseit a fontosabb eseményekről és az interjúkról.
Az online résztvevők kérdéseket tehetnek fel a Twitteren az EYE2016 és az EYEtv hashtagekkel, így közvetlenül is bekapcsolódhatnak a strasbourgi beszélgetésekbe. A beérkező kérdések közül a moderátorok választják majd ki a legjobbakat, amelyekre a vita résztvevői válaszolnak.