Az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) fontosnak tartja, hogy Brüsszel ne befolyásolja adminisztratív eszközökkel a munkaerő szabad áramlását – közölte a szervezet szerdán.

A kiküldött munkavállalóknak jelenleg a fogadó országban minimum az érvényes ágazati minimálbért kell fizetni, amit az Európai Bizottság módosítana – írja közleményében az ÉVOSZ.

A régi tagállamok egy része támogatja, hogy azonos munkáért, azonos helyen, azonos bér alkalmazásával az adott szektorra jellemző átlagbért kapjanak a munkavállalók a kiküldetés ideje alatt, másik része a szolgáltatásnyújtás szabadságát preferálná.

A magyar építőipar alapvetően nem exportorientált, az építési export aránya az éves tevékenység 6-7 százaléka, ami meghatározóan az Európai Unió országaiba irányul. Az ÉVOSZ ezzel együtt nem támogatja  a Bizottság javaslatát, mert elfogadása esetén csökkenne a magyar vállalkozások versenyelőnye az Európai Unió országaiban, hatósági eszközökkel akadályozná a versenyt, a szolgáltatások áramlását.

A gazdaság szereplőinek a verseny az érdeke, ahol a magyar vállalkozásoknak bérelőnyük van, még, ha csökkenő mértékben is, azt meg kell tartani.