Az online kasszánál már csak adót fizetni utálnak jobban Magyarországon. Ezt persze nem a Központi Statisztikai Hivatal állapította meg, hanem csak én.

Egyáltalán nem reprezentatív közvélemény-kutatásom adatai szerint a mikrovállalkozók úgy néznek a szuper kasszára, mint a falra festett elektronikus ördögre.

Másfelől az online kassza kiváló, másodpercre pontos jelzés az adóhatóságnak a forgalomról, ami után aztán fizetni kell a vállalkozónak is, s nemcsak nekünk a vállalkozónak a szolgáltatásért. De ki szeret adózni? Ki gondolja végig, hogy ha kevesebben csalnának, kisebb lehetne az adókulcs, és a mi zsebünkben is több forint maradna?

Online kassza fronton is lehet persze kiskapukat nyitni. Most éppen a falusi vendégfogadósok kerülhetnének ki a kötelező körből. Ezek többsége családi kisvállalkozás, kétségem sincs, hogy becsületesen adóznak, forgalmuk többnyire arra elég, hogy a család megéljen belőle – miért bonyolítanák az életüket holmi szuper pénztárgéppel?

A szakmai szervezetek erőteljes, és az ő szempontjukból teljesen érthető lobbizásba kezdetek az e-pénztárgép ellen, s ha ügyük mellé áll a kormányfő és a Miniszterelnökséget vezető miniszter, akkor már el is dőlt, hogy e-kassza eztán sem lesz a kis fogadókban.

Vagyis bővíthetik a kivételek táborát, csatlakozhatnak majd hozzájuk a kozmetikusok, fodrászok, maszek autószerelők, általában a családi vállalkozásban dolgozó szolgáltatók.

Az állam ezerrel dolgozik (legalábbis azt hallom) az igencsak drága bürokrácia csökkentésén, a feketegazdaság kifehérítésén, az adózási morál javításán, a legkisebb vállalkozások támogatásán.

Ha ez így van, nem kiskapukat kellene nyitogatni, hanem még a döntések meghozatala előtt vizsgálni az életszerűséget. Mert azt a legkönnyebb mondani: menet közben derült ki valamiről, hogy nem stimmel teljesen. Egyszer kiderülhetne már előtte is.

Szerdahelyi Csaba