Négy területre fordít kiemelt figyelmet a kormány a 2017-es költségvetésben. Ezek: az adócsökkentés, az állami alkalmazottak bérfelzárkóztatása, az államadósság csökkentése és az állami vagyon növelése – a Budapest Bankot azonban még idén eladják.

A kormány jövőre 20 milliárd forinttal kevesebb bankadó beszedésével számol – jelentette be Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter az OTP Bank éves rendes közgyűlésén az MTI tudósítása szerint. (A pénzintézetekre kivetett különadóból tavaly még 144 milliárd forint folyt be a költségvetésbe, ez az összeg idén 79 mlliárd forintra csökkent, s ezek szerint jövőre összesen 59 milliárd forint plusz teherrel számolhatnak a bankok.) 

A miniszter arról is beszélt, hogy a kormány lépéseket tesz az elektronikus fizetési módok elterjedése és a készpénzforgalom visszaszorítása érdekében, egyebek mellett a bankkártya-elfogadóhelyek száma növelésének ösztönzésével. Azokban az országokban nagy a feketegazdaság aránya, ahol magas a készpénzfizetés hányada a pénzforgalomban, így Magyarországon a feketegazdaság további visszaszorítását szolgálná az elektronikus banki fizetések bővítése – mondta.

Varga Mihály kiemelte: a magyar gazdaság növekedési pályára került, most már azzal a kérdéssel is lehet foglalkozni, hogy a többletbevételeket mire fordítsa a kormány. A kabinet négy fő irányt jelölt ki. A költségvetésnek támogatnia kell az államadósság további csökkentését, ennek érdekében a kormány úgy állította össze a büdzsét, hogy az állam működése nullszaldós legyen – mondta.

A költségvetés többletbevételeit a bérfelzárkóztatás további lépéseire szeretnék fordítani, így többek között a pedagógusok további béremelésére, a NAV-nál dolgozó alkalmazottak életpálya modelljére. Az adócsökkentések is folytatódnak: a sertéshús áfakulcsának csökkentése után a tervek szerint a baromfi, a tej és a tojás áfája is öt százalékra csökken 2017-ben, az internet szolgáltatások és az éttermi szolgáltatások áfáját a mostani 27 százalékról 18 százalékra akarja csökkenteni a kormány jövőre – ismételte meg. 

A kormány az állami beruházásokat, a jelentősebb kulturális, egészségügyi, energetikai beruházásokat folytatja, az otthonteremtés támogatását pedig 100 milliárd forinttal növeli. Emellett jut az Erste Bank 15 százalékának megvásárlására, amelyre a tervek szerint június 30-ig sor kerül – igaz eközben a Budapest Bankban meglévő állami tulajdont az év végéig értékesítik – ismertette.