A tavalyit mintegy harmadával meghaladó SZÉP-kártyás fizetések is hozzájárultak a szálláshelybevételek első héthavi emelkedéséhez – írta a Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ).

A KSH szerdán közölte, hogy az év első hét hónapjában a vendégéjszakák száma 0,5 százalékkal csökkent, 17,449 millióra, a külföldi vendégéjszakák száma 0,6 százalékkal, a belföldieké 0,4 százalékkal csökkent, a szállodák szobakihasználtsága 0,1 százalékponttal, 59,5 százalékra mérséklődött. Ugyanakkor a szállodai szobák átlagára az első hét hónapban 21 ezer 500 forint volt 8,0 százalékkal több, mint egy évvel korábban, az egy szobára jutó szállásdíj bevétel 7,7 százalékkal 12 ezer 800 forintra nőtt, az összes bevétel 8,0 százalékkal emelkedett és 21 ezer 900 forintot ért el.

A kereskedelmi szálláshelyek folyó áron összesen 8,0 százalékkal több, 299,6 milliárd forint bruttó árbevételt értek el. A szállásdíjbevételek 7,9 százalékkal, 175,94 milliárd forintra emelkedtek, a vendéglátásból származó bevételek 14,7 százalékkal haladták meg a tavaly első hét havit és elérték a 73,956 milliárd forintot.

Az MTÜ megjegyezte, hogy a legnagyobb 10 küldőpiac közül hatnál tovább nőtt a vendégéjszakák száma, a Romániából (+7,5 százalékkal) és az Amerikai Egyesült Államokból (+6,2 százalékkal) érkezőknél volt a legjelentősebb a bővülés, de töretlen az emelkedés az Ukrajnából (+5,7 százalék), az Izraelből (+5,4 százalék), a Franciaországból (+5,1 százalék) és a Kínából (+5,1 százalék) érkezők vendégforgalmában is.

A SZÉP-kártya felhasználás az első hét hónapban meghaladta a 15 milliárd forintot a kereskedelmi szálláshelyeken, a pihenőkártya költések pedig csaknem azonos mértékben növekedtek a panziókban és a szállodákban. A Kisfaludy Szálláshelyfejlesztési Program keretében bővülő, megújuló hazai szálláshelykínálat is hozzájárul a szálláshelyek profitabilitásához és fenntarthatóságához, így az ágazat sikeréhez is – írták.

Az MTÜ hangsúlyozta, a magyar turizmus versenyképességét erősíti a jövő januártól életbe lépő szálláshelyi áfacsökkentés, illetve az ágazat legnagyobb digitális fejlesztése is. A Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központhoz már több mint 1000 szálloda csatlakozott, és megkezdődött a panziók regisztrációja, jövő évtől pedig már az összes magyarországi szálláshely digitálisan, naprakészen szolgáltat majd statisztikai adatot a hatékonyabb működés, fejlesztések és a célzott marketing kampányok érdekében.

A magyar turizmus aranykorát éli, soha ennyi turista és soha ennyi turisztikai fejlesztés nem volt még az országban, mint ma – jelentette ki az MTÜ vezérigazgatója. Guller Zoltán a nagykanizsai Csónakázó-tó körül kiépített közel 5 kilométeres kerékpáros- és futósétány avatása alkalmából beszélt arról, hogy a turizmus stratégiai ágazat, a magyar gazdaság egyik motorja. A magyar turizmus növekedése az elmúlt három évben meghaladta az európai uniós és a világátlagot is.

(Forrás: MTI)