Két héttel elhalasztják a csomagolóanyag kilogrammjára kirótt 2 lejes illeték miatt kilátásba helyezett tiltakozást Romániában. Öt miniszter is megígérte az élelmiszer-ipari vállalkozóknak, hogy megoldást találnak a nagyszabású elbocsátásokkal fenyegető helyzetre.

A termelők szerdára hirdették meg a tiltakozó akciót, ám azt két héttel elhalasztották, bízva abban, hogy a miniszterek betartják az ígéreteiket – írja a kronika.ro.

A Pro Agro élelmiszer-ipari szövetség közleményt adott ki, amelyben leszögezik, Costin Borc és Vasile Dîncu miniszterelnök-helyettes, Paşca Palmer környezetvédelmi, Anca Dragu pénzügyi és Achim Irimescu mezőgazdasági miniszter megígérte, hogy módosítanak a csomagolóanyagok újrahasznosítását szabályozó törvénykezésen.

Két munkacsoportot hoznak létre. Az egyik az idén alkalmazandó jogszabály tervezetét dolgozza ki, megállapítva az ökoilleték mértékét – amit egyébként a csomagolás anyaga alapján határoznak meg, és amit a termelők közvetlenül a környezetvédelmi alapba fizetnek majd be.

A másik munkacsoport arra keresi a megoldást, hogy mi legyen az 50 millió eurós hátralékkal, amit a bejelentett, ám a valóságban nem begyűjtött vagy újra nem hasznosított hulladék miatt követelnek az élelmiszergyártóktól.

A környezetvédelmi alap tavalyi ellenőrzéseikor kiderült, hogy a csomagolóanyag újrahasznosításának kötelezettségét átvállaló szervezetek valójában nem gyűjtötték be azt a mennyiséget, amit bejelentettek.

Az ügyben az Országos Korrupcióellenes Ügyosztály (DNA) is vizsgálódott – tavaly decemberben több ilyen szervezetre és újrahasznosító cégre lecsapott, miután 11 megyében több tucat házkutatást tartottak, és fény derült a 120 ezer tonna hulladék újrahasznosításából származó 54 millió eurós adócsalásra.

A gyártók azt mondják, hogy ha az eddigi 65 bani helyett 2 lej illetéket követelnek tőlük, az élelmiszerek 30 százalékos drágulásához vezetne, de sok cég csődbe jutna, az ágazatban pedig tömeges leépítésekre kerülne sor.