
Sorra szűnnek meg az adólicenc bevezetésével a cégek Szlovákiában. Míg korábban évente nagyjából 4 800 cég lett a múlté az országban, 2014-ben a megszűnő cégek száma elérte a 8 461-et. Tavaly további 7 083 cég lett az enyészeté.
„A cégek ilyen mértékű megszűnése arra enged következtetni, hogy az adólicenc kedvezőtlen hatással volt a vállalkozói környezetre. Ez a feltevés azonban más irányt is vehet. A 480, illetve 960 eurós éves szintű adólicencek nyomán inkább azok a jogi személyek szüntették be tevékenységüket, akik egyáltalán nem, vagy csak kis mértékben voltak aktívak” – közölte a FinStat portál elemzője, Jaroslava Šepeľová.
Az is előfordulhatott, hogy ha egy vállalkozónak több cége is van egy csoporton belül, akkor a vállalkozói csoport ezeket a leányvállalatokat, testvérvállalatokat és projekt cégeket megtakarítás céljából egyetlen jogi formába gyúrhatta – írja a hirek.sk.
Ezzel szemben 2013-ban rekordszámú cég jött létre az országban. Šepeľová szerint ennek oka a Kereskedelmi törvénykönyvben történt módosításokban keresendő, amikor is a vállalkozóknak az alaptőkét egy bankszámlára kellett behelyeznie.
„Ha valaki még a régi szabályelvek szerint kívánt céget alapítani, például a kasszába történő fiktív befizetéssel, annak 2013 novemberéig kellett céget alapítania. A vállalkozók ekkor üres, inaktív kft.-ből táraztak be, amelyeket később, az adólicencek bevezetését követően fokozatosan bezúztak, mert egyszerűen nem volt kifizetődő a fenntartásuk” – magyarázta Šepeľová.
Tavaly 7 083 cég lett az enyészeté, ami a FinStat elemzése szerint még mindig jelentősen magasabb, mint az adólicenc bevezetését megelőző korszakban. A legtöbb cég a pozsonyi, valamint a Kassa I járásokban szűnt meg.
A leggyakrabban a kft.-k kerültek bezúzásra, majd a részvénytársaságok, a betéti és közkereseti társaságok következtek.